1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. İnsan İdrarından Artık Telefon Şarj Edilebilecek!

İnsan İdrarından Artık Telefon Şarj Edilebilecek!


Teknoloji her geçen gün geliştirilmekte. Şimdi de yeni bir sistem geliştirildi ve bu sayede hem telefon şarj edilebilecek hem de evlerde elektrik ihtiyacı giderilebilecek. İnsan İdrarından Artık Telefon Şarj Edilebilecek!

İnsan İdrarından Artık Telefon Şarj Edilebilecek!

İnsan İdrarından Artık Telefon Şarj Edilebilecek!

Birleşik Krallık merkezli Bristol Robotik Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacılar yeni bir çalışma üzerinde çalıştılar. Araştırmacılar yenilenebilen enerji kavramını yeni bir seviyeye getirmekteler. Araştırma ekibi insan atıklarını elektriğe dönüştürebilen bir temiz enerji yakıt hücresi geliştirdiler. Ayrıca bu projeye  “Pee Power” (Çiş Gücü) ismini vermekteler. Bu sistem şimdilik akıllı telefon şarj etmek amacıyla kullanılabilmekte. Ancak gelecekte evlerin elektrik ihtiyacını gidermesi planlanmakta.

Söz konusu proje Pee Power, ilk olarak iki yıl önce İngiltere’de gerçekleştirilen Glastonbury festivalinde gösterilmekte. Festivalde işaretlenen pisuara 5 gün boyunca idrarını yapan insanların toplam idrarından 300 W/h elektrik üretilmekte. Ayrıca Bristol Robotik Laboratuvarında görev yapan Dr. Loannis Leropoulos konuyla ilgili açıklaması yapmakta. Açıklamasında; “Beş gün boyunca pisuara gelen insanların idrarı, 300 Watt/saat elektrik üretmemizi sağladı. Bir başka deyişle; tek Watt’lık ampulü 300 saat, 10 ampulü ise 30 saat çalıştırma imkânımız olmakta.” cümlelerini kullanmakta.

Ek olarak telefon şarj etme dışında, bir evin tamamının elektrik ihtiyacına yetecek enerji üretimini sağlaması hedeflenmekte. Yapılan araştırmalara göre bir insan günde ortalama 2-2.5 litre arasında sıvı dışkı üretmekte. Ayrıca Dr. Loannis Leropoulos şu cümleleri kullanmakta: “Örnek vermek gerekirse beş kişilik bir evde 10 ila 12 litre idrar üretilmektedir. Bu, ölçekli bir mikrobiyal yakıt hücresi sisteminin sürekli olarak elektrik sağlaması için yeterli olacaktır.”

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap