İngilizce Öğrenmenizi Sağlayacak 5 Adım

İngilizce Öğrenmenizi Sağlayacak 5 Adım

0

İngilizce öğrenmeyi gerçekten istiyor musunuz ? Bu soruyu kendinize kesinlikle sormalısınız ve cevabını net bir şekilde vermelisiniz, eğer cevabınız Evet ise emin adımlarla alt kısımda vereceğim yöntemleri dikkatlice okuyup uygulamanızı öneriyorum. Bu 5 adım sayesinde ve tabi ki kendi azminizle İngilizceyi öğrenip konuşabileceğinize eminim. 

1. Sabırla İşe Başla

Eğer bir öğretici, öğretmen tarafından eğitim alarak bu yola girmiyorsanız kesinlikle sabırla ve ağırdan alarak işe başlamanızı tavsiye ediyorum. Eminim ki bu yolda bir çok yöntem denediniz okudunuz yazdınız ve videolara baktınız, bu işlemlerden sonuç alamadıysanız birde burada anlattıklarımızla tekrardan deneyin.

Öncelikle çalışmaya başlayıp 5 gün sonra sabah uyanınca İngilizce konuşmaya başlamayı düşünmeyin, bu iş sabır ve emek işi olduğundan yeterince vaktimizi verip konu üzerine yoğunlaşmalıyız. İlk yapanız gereken, kendinize gerçekçi bir hedef koymak ve bu hedef doğrultusunda her gün en az Yarım Saat vaktinizi ayırıp hedefiniz için çalışmak. Kendi başımıza bir dil öğrenmek, öğreneceğiniz yeri, zamanı ve metodu kendinizin seçeceği anlamına gelir, burada en önemli şey ”Bu gün çok yorgunum” ”Sonra yaparım” gibi cümlelerden kaçınıp işinize odaklanmanızdır.

2. Her şeyi Dinleyin

İngilizce öğrenmek ile ilgili en harika olan şeylerden biride günümüzde bir çok yerde İngilizcenin kullanılması, gerek sokaklarda gerek kafelerde gerekse sosyal medyada İngilizce kelimeler çokça mevcut.

Çocuklardan da örnek vermek gerekirse, konuşmaya daha başlamadan önce konuşabilmek için kağıt kalem kullanmadıklarını hepimiz çok iyi biliyoruz, işte onlarda ilk başta ana dili olacak o dili duyarak öğrendi. Bizlerde bu duyarak, dinleyerek öğrenme işine önem vermeliyiz.

Yapmamız gereken şey gerçekten basit, dinleyin.. Çevrenizi dinleyin, İngilizce radyo dinleyin, İngilizce müzikler dinleyin.. Size tavsiye edebileceğim en önemli şeylerden biri de İngilizce bilen bir arkadaş edinmeniz. Yabancı uyruklu olması aslına bakarsanız daha çok işinize yaraya bilir. Karşılıklı dil öğrenmeye çalışır ve beraber daha fazla vakit geçirebilirsiniz.

3. İngilizce Haberler Okuyun

Yukarıda bahsettiğim gibi her şeyi dinlemenin yanında okumakta çok önemli. Okumak İngilizce öğrenmenin dışında sizin genel kültürünüzü arttırır, bilgilenmenizi sağlar ve bu sayede günlük yaşantınızda ailenizle veya arkadaşlarınızla konuşacak konular ortaya çıkartır. Haber okumaya gelirsek gündeme dair bildiklerinizi arttırırken güncel konulara da hakim olmamızı sağlar. Birde İngilizce haber okuduğunuzu düşünsenize, uluslar arası gerçekleşen olaylara hakim olurken, bir yandan da kendi İngilizce seviyenizi üst seviyeler çıkartma imkanına sahip olacaksınız.

Bu anlattığım fikrin düşünülüp denendiğini ve verim alındığını göz önünde bulundurduğumuzda kesinlikle sizlerin de bu yöntemi uygulayarak emin adımlarla yoluna devam etmesini tavsiye ediyorum.

4. Kelime Bilgi Kartları Yap

Mutlaka bu yöntem hakkında bir şeyler duymuşsunuz veya görmüşsünüzdür. Okul dönemlerinde dil hocalarının da sıkça uygulamaya çalıştığı bu yöntemle İngilizce dil seviyenizi biraz daha yukarı çıkaracağınıza eminim. 

Yapmanız gereken şeyler gerçekten basit ya kırtasiye ye gidip İngilizce dil kartları satın alacaksınız ki bu yöntemle her şey hazır olacak ve sadece yapmanız gereken şey okuyup ezberlemek olacaktır. Yada kırtasiyeden mukavva veya eşit boylarda kağıt, karton alıp ön yüzüne İngilizce kelimeyi yazıp arka yüzüne ise Türkçe sini yazarak bol bol kartlar oluşturmalısınız.

Elimizde bu dil kartlarından bolca olduktan sonra her gün kendimize dil çalışmak için ayırdığımız zamanda veya zamanın dışında bu kelimeleri tek tek ezberlemeye çalışıyoruz. Ezberleme işlemleri devam ederken aralarda kelimelerin İngilizcelerine bakarak Türkçelerini veya Türkçelerine bakarak İngilizcelerini bilmeye çalışıyoruz. Bu yöntemde bizi İngilizce konuşmaya bir adım daha yaklaştırır. 

5. Yabancı Filmler ve Diziler İzleyin

Birçok eğitmenin ve öğretmenin de tavsiye ettiği bu yöntemi sizlere önermez isem olmazdı. Bir çoğunuz haftada en az 1-2 film izlemekte ve hatta her gün film izleyen tanıdıklarım da mevcut, peki izlediğiniz bu filmler alt yazılı değil dimi ? Bu soruya cevap verenlerin %80’i Türkçe dublaj film izlemekte. Peki bu izlediğiniz filmleri ve dizileri Türkçe dublaj yerine alt yazılı izleseniz nasıl olur ? Hem filmdeki karakterlerin gerçek sesiyle dinlemiş olursunuz yani İngilizce, hemde alt yazıyla birlikte ne dediklerini anlarsınız.

Bu yöntem sayesinde aslına bakarsanız farkında olmadan bile bazı kelimeler ve anlamları aklınızda yer edecektir ve bunun dışında kelimelerin doğru tercümelerini okunuşlarını da öğrenebileceksiniz. 

Unutmadan Bir Şey Daha..
Eğer kendi kendinize dil öğrenmek istemiyorsanız, bu konu üzerine açılmış uygulamaları araştırıp bulabilirsiniz. Benimde bir zamanlar kullandığım Dualingo uygulamasında takılabilir hem görevler yaparak hemde arkadaşlarınızla yarışabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir