İkinci El Otomobil Satışı Yasağı Yargıda!

İkinci El Otomobil Satışı Yasağı Yargıda!

0

Son zamanlardaki yüksek kur ve vergiler altında kalan Türkiye’deki otomobil sektörü sıkıntılı süreçten geçiyor. Ayrıca sıfır otomobildeki tedarik konusunda yaşanan sorunlardan dolayı ikinci el araba alım ve satımları da büyük oranda etkilendi. Bunun önüne geçmek için Ticaret Bakanı Mehmet Muş, önemli bir açıklamada bulunmuştu. Ardından otomobil satış yasağı son günlerin en önemli konularından birisi oldu. İkinci El Otomobil Satışı Yasağı!

İkinci El Otomobil Satışı Yasağı Yargıda

İkinci El Otomobil Satışı Yasağı

Muş’un açıklamalarının ardından “otomobil satış yasağı” 16 Ağustos günü Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu yasa ile birlikte ticari amaçla alınan otomobiller 6 ay geçmeden ve 6 bin km yol yapmadan satılamayacak. Bununla birlikte otomobil alıp satan kişilerin bayilerdeki araçları alarak çok daha yüksek fiyatlarla satışa sunmasının önüne geçilmesi hedeflenmekte.

Halk tarafından olumlu karşılanmakta ancak Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) tepki göstermekte. Uygulanan yasağın anayasaya aykırı olduğu ileri sürülmekte. Bunun yanında MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç açıklamaları mevcut.

Erkoç konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi.

70 bin kayıtlı işletme, bu işletmelerde çalışanlar, aileleri görmezden gelinerek alınan bu kararı kınıyoruz. Mevcut sıkıntılara günah keçisi olarak devlete vergisini ödeyen, yanında personel çalıştıran, ekmeğinin peşinde olan motorlu araç satıcıları gösterilmeye çalışılıyor; bu hukuka da vicdana da sığmaz. Yaşanan sorunları, fiyatlardaki yükselişin nedenlerini hepimiz biliyoruz.

Ayrıca Erkoç, yasanın amaçladığı hedefe uygun olmadığını belirtiyor. Değişikliğin sektörü suiistimal edenlere hiçbir etkisinin olmadığını söylemekte. Erkoç, etik çerçevede işini yapan motorlu araç satıcılarının daha fazla etkilendiğini belirtmekte.

Peki siz otomobil alım satımı ile ilgili gelen yasak hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca daha önce ikinci el otomobil aldınız mı? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir