İkinci El Araç Satışları için Yeni Düzenleme

İkinci El Araç Satışları için Yeni Düzenleme

0
İkinci El Araç Satışları için Yeni Düzenleme

Koronavirüs sonrası bir çok sektör olumsuz yönde etkilenirken ikinci el araç satışları bu olumsuz etkilenen kısımda yer aldı. Bu süreçte araba sahibi olmak isteyenlerin aşırı yüksek fiyatlar nedeniyle dert yandığı ikinci el araç piyasasına yönelik bir düzenleme geldi. Hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Koronavirüsün dünya üzerinde etkisini gösterdiği bir çok alan mevcut. İnsan sağlığına yoğunlaşılan bu süreçte alınan önlemler nedeniyle üretim de yavaşlarken otomotiv sektörü de yaşanan bu gelişmelerden olumsuz yönde etkilenmiş durumda. Birçok otomobil üreticisi araç tedariki ile alakalı yaşanan sorunlardan dolayı arz eksikliğinin etkileri araç fiyatlarında hissedildi.

Piyasadaki araç eksikliğinin bilinceinde olan araç sahipleri de bu gelişen ortamdan faydalandı. İkinci el araçlarla sıfır araçlar arasındaki fiyat farkının azalması sonrasında araç almak isteyen kişiler de bu isteklerini yüksek fiyatlardan dolayı gerçekleştiremez oldu. Ticaret Bakanlığı, araç kiralama şirketlerinin ikinci el araç satışlarına yönelik yeni bir yönetmelik yayınladı.

İkinci El Araç Satışları – Şirketlerinin araç satışları kısıtlandı

Mevcut şartlardan dolayı otomobil satın alamayan kişilerin çoğunlukla tercih ettiği yöntem araç kiralama şirketleri oluyor. Araç satışına yönelik olan bu düzenlemeye göre kiralama şirketlerinin ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapması gerekiyor. Bunun yanı sıra yetki belgesi olmayan şirketlerin bir yıl içerisinde 3 adet ikinci el araç satışı yapması da yasaklanmış oldu. İlgili madde, Resmi Gazete’de şu şekilde yayınlandı:

“İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır. Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üçten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışı, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilir.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir