İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Apple App Store ve Fortnite Arasında Gerilim!

Apple App Store ve Fortnite Arasında Gerilim!


Apple App Store ve Fortnite gerilimi. İkili arasındaki anlaşma askıya alındı. 2017 yılı Temmuz ayında oyun severlerin huzuruna sunulan hayatta kalma oyunu, kendisine ait çıkartılan para biriminden dolayı cezalandırıldı.

Apple App Store ve Fortnite arasında gerilim

Apple App Store ve Fortnite arasında gerilim

Fortnite Epic Games tarafından geliştirilmişken Valorant ve PUBG gibi öenmli dev rakipler karşısında yerini korumaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Apple’ın geliştiricilerden aldığı komisyon oranı çokça konuşulan konular arasındaydı.

Geliştiriciler, uygulanan bu komisyonların yüzdesinden oldukça şikayetçi. Çünkü Apple ücretli uygulamalardan, uygulama içi satım alımlardan ve uygulama aboneliklerinden ilk sene yüzde 30 oranında komisyon alıyor.

İlk sene yüzde 30 olaran bu oran ikinci yılda yüzde 15’e düşüyor ve bu şekilde devam ediyor ancak Epic Games, Apple’ın il sene aldığı yüzde 30 komisyon oranını atlatmayı başardı. Konu üzerine harekete geçen Apple, Fortnite’ı kendisine ait olan uygulama mağazasından kaldırdı.

Fortnite’ın yeni para birimi olan V-bucks’ın satın alınması konusunda Epic Games yüzde 20’ye varan indirimler ile yardımcı olduğu kampanyasını duyurdu. Oyuncular, bu indirimi doğrudan ödeme yaptığı takdirde elde edebiliyor.

Doğrudan ödeme sayesinde Apple’ı atlatabilen Epic Games, bu indirimin PlayStation, Xbox, Nintendo Switch, PC ve Mac kullanıcıları için kullanılabilir olduğunu da belirtti. Böylece oyuncular ödeme konusunda App Store’u kullanma gereği duymayacak.

Bilindiği üzere Epic Games de Apple’ın komisyon uygulamasından şikayetçi. Avrupa Birliği, ABD, Rusya, Çin, Spotify ve Telegram da Apple’ın bu uygulamayı derhal sonlandırmasını istiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap