Hava Kalitesinde Ciddi Artış! Evde Kal Türkiye

Hava Kalitesinde Ciddi Artış! Evde Kal Türkiye

0

Korona virüs salgını nedeniyle dünya genelinde insanların büyük bir kısmının evlerinde kalması sonucunda, hava kalitesinde gözle görülür bir artış yaşandı. Hava Kalitesinde Ciddi Artış!

Ülkemizdeki birçok şehirde geçtiğimiz haftalar hava kalitesi orta ve hassas derecede ölçülürken, dün saat 11.00 itibariyle aynı bölgede hava kalitesi iyi kalite olarak ölçüldü. Özellikle mega kent İstanbul’daki hava kalitesinin iyi seviyelere gelmesi görenleri şaşırttı.

Korona virüs salgını nedeniyle vatandaşların evden çıkmamaya özen göstermesi motorlu taşıtlarla hareketliliği büyük ölçüde azalttı. Yurt genelinde toplu taşıma ve özel araç kullanımının büyük oranda düşmesinin yanı sıra kafeterya ve birçok işyerinin de kapalı olması sonucu fosil yakıt kullanımı büyük oranda azaldı. Yaşanan bu gelişmeler sonucu ise hava kalitesi gözle görülür bir şekilde artmaya başladı. 

Trafik yoğunluğu nedeniyle büyük bir kirliliğin görüldüğü İstanbul’da da hava kalitesinin orta seviyeden iyi seviyeye yükseldiği gözlemlendi. Bu durum virüsün az olan faydalarından biri olduğu belirtildi.

Hava Kalitesinde Ciddi Artış görenleri şaşırttı. Türkiye haritası hava kalitesi.

Hava Kalitesinde Ciddi Artış! Gözle Görülür Değişim

İHA muhabirinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi’ndeki istasyon verilerinden aldığı bilgiye göre, Korona virüs vakasının henüz görülmediği 5 Mart ile 19 Mart tarihi arasındaki hava kalitesinde gözle görülür bir fark ortaya çıktı. İstanbul dahil olmak üzere yurdun büyük bir bölümünde hava kalitesi orta ve hassas derecedeydi. Ancak Korona virüs önlemleri sonrasında aradan geçen 14 gün içinde hava kalitesi bazı merkezler dışında genel itibariyle iyi kalitede ölçüldü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir