Google’ın Play Store’dan Kazancı Açıklandı!

Google’ın Play Store’dan Kazancı Açıklandı!

1

1998 yılında ABD’de kurulan teknoloji şirketi Google neredeyse her eve girdi. Ancak şirket Play Store’a açılan antiteröst davasıyla karşı karşıya kaldı. Uygulama geliştiricileri ise şirketten fazlasıyla şikayetçiler. Google’ın Play Store’dan Kazancı Açıklandı!

Google’ın Play Store’dan Kazancı Açıklandı!

Google’ın Play Store’dan Kazancı Açıklandı!

Popüler teknoloji şirketi Google’ı artık bilmeyen yoktur diyebiliriz. Ancak şirketin şu anda başı kalabalık. Şirket, mağazada Android cihazlar için uygulama satışlarında iddia edilen tekelini kötüye kullandığı suçlamalarıyla uğraşmakta. Antiteröst davasının sonrasında uygulama mağazasının finansal geliri ilk defa gün yüzüne çıktı. Ortaya çıkan bilgilere göre şirket, yalnızca 2019 yılında 11,2 milyar dolar gelir elde etti. Şu anda akıllardaki soru şu; Peki Google’ı kim şikayet etti ve suçlamaların kaynağı nedir?

Utah başta olmak üzere 36 ABD eyaleti Google’a karşı antietröst suçlamasında bulundu. Gizchina‘nın yaptığı habere göre üçüncü taraf Android uygulama geliştiricileri, Google’ın abonelik satarken kendi ödeme araçlarını kullanmak zorunda bırakmasından şikayetçi. Ayrıca geliştiriciler, şirketin satışlardan yüzde 30’a varan komisyon almasından hoşnut değiller. Belgelerin antiteröst suçlaması çerçevesinde gizliliği kaldırıldı. Söz konusu gizliliğin kaldırılmasından sonra  Google Play uygulama mağazası yalnızca 2019’da 11,2 milyar dolar kazanç sağladı. Ayrıca brüt kâr 8,5 milyar dolar ve işletme kârı ise 7 milyar dolara ulaştı. Bu sayede söz konusu platformun 2019 sonundaki faaliyet kâr marjı yüzde 62’yi aşarak rekor kırdı.

Google Play Store’a İngiltere’de 1,3 milyar dolarlık toplu dava açıldı. Söz konusu davanın sebebi iseaşırı ve yasa dışı fiyatlar” oldu. Ayrıca dava Google’ın Play Store’daki rekabeti azalttığını belirtmekte. Ek olarak ise komisyon tutarı davanın sebeplerinden biri olarak gösterilmekte.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Google’ın tekelleşmesi ve Play Store’daki rekabeti azaltması çok kötü bir durum. Umarım bu açılan davalar bir sonuç bulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir