Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Mavi Tık Alma

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır? Mavi Tık Alma

0

Her gün binlerce kullanıcı sosyal medya platformlarına giriş yapıyor. Instagram, dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri konumunda bulunmakta. Instagram’da kimin isminin yanında mavi tik yer alacağına, yani doğrulanmış hesaplara Instagram karar veriyordu. Ancak artık işler öyle yürümemekte. Instagram mavi tik nasıl alınır?

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Şimdilerde, Instagram’da doğrulanmak için herkesin başvurması mümkün. Instagram’da uyguladığınız pazarlama stratejinizin özellikle değerli bir parçası olabilir. Instagram’da mavi tık almak için ne yapmam gerekiyor diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz. Mavi Tık Alma işlemini bu yazıdan halledebilmeniz mümkün.

Instagram’da doğrulanmak için başvurmak kolay ve aşağıda sizin için adım adım yönergeleri listeledik.

Ele alacaklarımız:

 • Instagram’da mavi tik alma için nasıl başvuru yapılır
 • Instagram’da mavi tik alma için neye ihtiyacınız var

Mavi tik alma için nasıl başvuru yapılır

Instagram’da mavi tik alabilme için işletme veya kişisel hesabınızın olması yeterli. Bu şekilde doğrulanma için başvuru gerçekleştirebilmektesiniz. Doğrulama, Instagram profilinizin tepesinde küçük bir mavi onay işaretinin görünmesini sağlar. Bu durum sizi meşru olarak tanımlar. Doğrulanmış hesaplar aynı zamanda Instagram hikayelerine bağlantılar ekleyerek hepsini daha değerli hale getirebilir.

Instagram’da mavi tik almak için başvurmanızın mutlaka başvurunuzun onaylayanacağı anlamına gelmemektedir. Nasıl başvurulacağına dair adımlardan geçtikten sonra, Instagram’ın başvuruları onaylama konusundaki gereksinimlerine göz atacağız.

1.Instagram’ı açın ve kendi profilinize gidin. Bunun için sağ alt köşedeki minik insan silueti olan butona tıklayın.

2.Profilinizden ayarlarınıza gidin. Bunu yapmak için sağ üst köşedeki menü düğmesine tıklayın (üst üste 3 çizgi). Bu, çeşitli sekmeler içeren bir menü açacaktır. Ekranın alt kısmında, tekerleğe benzeyen ve “Ayarlar” yazan bir buton göreceksiniz. Ayarları görüntülemek için bu butona tıklayın.

3.Ayarlarınızda, Hesap başlığı altında bulacağınız “Doğrulama İsteği” sekmesine gidin. Başvuru formunu doldurmak için bu butona tıklayın.

4.Buradan, Instagram mavi tik formunu doldurmanız gerekecektir. Bunu yapmak için aşağıdakileri göndermeye hazır olun:

 • Tam adınız
 • Hesap adınız
 • Kullandığınız isim (örneğin, sahne adı olan müzisyenler)
 • Hesabınızın kategorisi (Haberler/Medya, Spor, Devlet/Politika, Müzik, Moda, Eğlence, Blogger/Influencer, İşletme/Marka/Organizasyon veya Diğer)
 • Devlet tarafından verilen fotoğraflı kimliğinizin fotoğrafı (eğer kişisel bir hesabınız varsa) veya yasal ya da işletme kimliğinizin fotoğrafı (bir işletme hesabıysanız)

Ayrıca, şunu unutmayın:Doğrulama isteği göndermek, hesabınızın doğrulanacağını garanti etmez.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra Instagram yetkilileri, başvuruyu inceleyecek ve başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını bildirecek. Burada, sabırlı olmaya çalışın çünkü Instagram bu sürecin ne kadar sürdüğünü resmi olarak açıklamadı.

Instagram’da mavi tik alma için gerekenler

Şimdi ise sizlerle Instagram’da mavi tık alma için nasıl başvuracağımızı inceleyelim. Bu konuda sizlere detaylı bilgiler vereceğiz ve onaylanma şansınızı görmüş olacaksınız.

Bir hesabı doğrulayıp doğrulamamayı belirlerken Instagram’ın göz önüne aldığı temel faktörler mevcut. Aşağıdaki dört standarda uymazsanız, başvurunuz reddedilme ihtimali yüksek. Anacak yinede hesabınızı geliştirerek tekrardan başvurabilmektesiniz.

Gerçek Kişi

Instagram’a göre “hesabınız gerçek bir kişiyi, kayıtlı işletmeyi veya varlığı temsil etmelidir”. Bu oldukça basittir. Gerçekten var olmayan biri için hesap yapamazsınız (örneğin, bir film veya TV şovu karakteri). Bu hesabı oluşturabilirsiniz, ancak Instagram’ın doğrulamasını beklemeyin.

Benzersiz

Instagram’a göre “hesabınız temsil ettiği kişinin veya işletmenin benzersiz varlığı olmalıdır”, bu nedenle kişi veya şirket başına birden fazla hesap doğrulamaz (farklı dildeki hesaplar hariç).

Tamamlanmış, eksiksiz

Doğrulanma için, uygulanan hesabın herkese açık olması ve bir bio, profil fotoğrafı ve en az bir gönderi içermesi gerekir. Ancak, çok tanınan bir ünlü olmadığınız sürece, tek bir gönderi muhtemelen size pek yardımcı olmayacaktır. Başvurmadan önce profilinizi biraz daha geliştirmeyi düşün.

Dikkate değer

Son olarak, hesabınız dikkate değer olmalıdır. Instagram bunu “iyi bilinen, çok aranan, marka veya varlık” olarak tanımlanmaktadır. Bu standart, elde edilmesi en zor olan olabilir ama kesinlikle imkansız değil! Instagram’ı büyütmek ve platformda kendinizi geliştirmek için atmanız gereken bazı adımlar vardır. Örneğin kitlenizi büyütmek için en iyi Instagram hashtag’lerini nasıl bulacağınızı öğrenmeye çalışın.

Yukarıda belirtilen ve detaylı anlatılan özelliklerin sizin hesabınızda bulunması halinde mavi tik alabilmektesiniz. Peki siz mavi tık almaya uygun musunuz? Alt kısımdan konu hakkında düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir