Google Haritalar Çanakkale Boğazı Kararı!

Google Haritalar Çanakkale Boğazı Kararı!

0

Kısa süre önce Google tarafından atılan adım büyük bir şaşkınlıkla karşılandı. Google Haritalar tarafından Çanakkale Boğazı ile ilgili yapılan değişiklik milyonlarca Türk kullanıcıyı tam anlamıyla şok etti. COVID-19 için yaklaşık olarak 13 gün önce bir güncelleme yapan arama motoru devinin yeni adımı pek hoş karşılanmadı. Google Haritalar Çanakkale Boğazı Kararı

İstanbul Boğazı’nın ve Çanakkale Boğazı’nın adını değiştiren Google’a tepkiler yağdı. Kullanıcılardan gelen tepkiler sadece İstanbul Boğazında etkili oldu. Çanakkale Boğazı’nın adı ise değiştirildiği haliyle durmakta.

Google Haritalar Çanakkale Boğazı kararı ile neyi hedefliyor?

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler çatısı altında Finlandiya ile iş birliği yapması yüzünden rahatsız olduğunu belirten Yunanistan, Türkiye’yi daha önce de BM’ye şikâyet etmişti. Birçok kullanıcı bu yüzden Google’ın Yunanistan’ı desteklediğini düşünüyor.

İstanbul Boğazı’nın adını Bosphorus olarak değiştiren Google, kısa süre sonra yaptığı bu değişiklikten vazgeçti. Çanakkale Boğazı’nın adını Dardanelles olarak değiştiren dev şirket, yapmış olduğu bu hamlede halen daha ısrar ediyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı’nın tespit etmiş olduğu çarpıcı değişikliğin nedeni halen daha bilinmezliğini koruyor. Yaycı, Google’ın Türkiye’nin egemenliğini tanımadığını söyledi.

Müstafi Tümamiral, devletlerin fethettiği yerlerin adını değiştirdiğini ve bu adların egemenliği temsil ettiğini belirtti. Google Türkiye’nin Çanakkale Boğazı konusunda nasıl bir hamle yapacağını hep birlikte göreceğiz.

Google’ın zaman zaman böyle ilginç hamlelere imza attığına şahit oluyoruz fakat şimdiki aldığı karar milyonlarca kullanıcıyı doğrudan ilgilendiriyor. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bu değişiklik neden yapıldı?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir