Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

0

Yemek yaparken sıkça kullanılan zeytinyağı Türk mutfağında büyük bir yere sahiptir. Kolesterolü dengeler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve karaciğeri toksinlerin verdiği zararlardan korur. Ayrıca diğer yağlara göre en sağlıklı yağlardan biridir. Türk mutfağında da oldukça sevilen zeytinyağı; sarmalara, dolmalara, sebzelere ve salatalara eklendiğinde lezzeti arttırır. Fakat birçok besinde olduğu gibi zeytinyağının da sahteleri üretilmektedir. Sahte zeytinyağı ise sağlığı ciddi anlamda tehdit etmektedir. Peki gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır? Zeytinyağına uygulanan bazı basit testler sayesinde bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır
Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır

Aslında aldığınız zeytinyağının gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak oldukça basittir. Aşağıda yer alan yöntemleri kullanarak sizler de evinizde kolay bir şekilde zeytinyağınızın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz. İşte evde gerçek zeytinyağı anlama yöntemleri:

Donma Testi

Hakiki zeytinyağı, 0 ve -6 derece arasında kaldığında donmaya ve kristalleşmeye başlar. Bu yüzden test yapmak istediğiniz 1 bardak zeytinyağını dondurucuya koyun. Yarım saat bekledikten sonra dondurucudan çıkartın. Bardaktaki zeytinyağının tamamı donmuşsa hakiki yani gerçektir. Fakat bir kısmı donmuş veya bir kısmı sıvı kalmışsa gerçek olmayabilir

Tuz Ruhu Testi

Test yapmak istediğiniz zeytinyağını 1 çay bardağının yarısına doldurun. Üzerine bardak doluncaya kadar tuz ruhu ekleyin. Bardak dolmasına rağmen zeytinyağı tuz ruhuyla bütünleşmiyor ve sarı rengini koruyorsa gerçektir. Ancak zeytinyağı sahteyse sıvının rengi pembeye dönmeye başlar.

Su Testi

1 bardağın içine ılık su koyun ve üzerine az miktarda zeytinyağı ekleyin. Eğer zeytinyağı gerçekse baloncuklar çıkartarak suyun üzerine çıkar ve su yüzeyinde kalır. Ancak zeytinyağı sahteyse baloncuk çıkartmadan su yüzeyine çıkar ve bir zaman sonra suya karışmaya başlar.

Koku Testi

Daha önce zeytinyağını kokladıysanız bilirsiniz ki zeytinyağında baskın bir şekilde zeytin kokusu vardır. Eğer kokladığınız zaman zeytin kokusunu alıyorsanız gerçektir. Fakat boyaya benzeyen bir koku alıyorsanız o zeytinyağı sahtedir ve oksitlenmiştir.

Gerçek Zeytinyağı Anlama Yöntemleri
Gerçek Zeytinyağı Anlama Yöntemleri

Peki siz bu gerçek zeytinyağı anlama yöntemleri haberimiz hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca yer alan yöntemleri daha önce duymuş muydunuz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir