Ford Yeni Fabrikasını Açıyor! Türkiye’ye Yeni Yatırım

Ford Yeni Fabrikasını Açıyor! Türkiye’ye Yeni Yatırım

0

Ford, otomotiv sektöründeki devlerden biri konumunda. Dev şirket, Kocaeli’deki fabrikasına ait arazide yeni ve büyük bir yatırım için düğmeye bastı. Türkiye’nin ilk batarya montaj fabrikası için şirketin, ruhsat başvurusunda bulunduğu açıklandı. Ford yeni fabrikasını açıyor.

Ford Yeni Fabrikasını Açıyor! Ford ve Volkswagen

Ford Yeni Fabrikasını Açıyor

Otomobil üreticilerinden ABD’li Ford ve Alman devi Volkswagen arasında görüşmeler yapıldı. Ocak 2019’da ticari araç, elektrikli otomobil ve otonom teknolojileri geliştirmek için anlaşma yapıldığı belirtilmişti.

Batarya Montaj Fabrikası olarak Türkiye’yi seçen otomotiv dünyasının iki devi ortak platformda üretecek. 2022 yılında piyasaya sürülmesi beklenen araçların üretileceği yer hakkında net bir açıklama yapılmamışken, Ford’un Kocaeli’de sahibi olduğu arazide kazı ve zemin sağlamlaştırma çalışmaları başladı.

Başiskele İlçesi Belediye Meclis toplantısında yaklaşık 20 milyon TL değerinde 71 araçlık filo, ilgili belediyeye verildiği açıklandı. Bu toplantıda konuşan Belediye Başkanı Yasin Özlü, “Ford bizim bölgemizde yaklaşık 600 dönümlük bir alan üzerinde Türkiye’nin son dönemdeki en büyük yatırımını yapmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 100 bin metrekarelik yeni bir fabrikadan bahsediyoruz. İnşaatla ilgili çalışmalar devam ediyor. Ruhsat süreçleri başladı” diyerek yeni fabrika hakkında bilgi verdi.

Ford Türkiye Genel Müdürü Haydar Yenigün, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Ford Otosan olarak, bugüne kadar ülkemiz adına ticari araç üretiminde önemli sorumluluklar üstlendik, mühendislik bilgi birikimimiz ile Ford dünyasında çok önemli bir konuma ulaştık. Otomotiv sanayisinin dönüşümüne öncülük etmek üzere elektrikli araç yatırımlarımıza Türkiye’nin ilk ve tek şarj edilebilir ticari aracı Custom PHEV üretimi ile başlamıştık. Geçtiğimiz günlerde, Ford’un ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’in üretim sorumluluğunu üstlenerek büyük bir başarıya imza attık.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir