Ford ve Volkswagen Türkiye Yatırımı Tercihi İle Gündemde

Ford ve Volkswagen Türkiye Yatırımı Tercihi İle Gündemde

0

Volkswagen Türkiye fabrikası için uzun bir bekleyişin ardından kritik kararını değiştirmişti. Şirket geçtiğimiz aylarda bu yatırım kararından ertelemeler sonrası vazgeçmişti. Şimdi ise Ford ve Volkswagen Türkiye yatırımı tercihi ile gündeme geldi. İki otomotiv devi ortak geliştirecekleri araçları Kocaeli’de üretecek.

Ford ve Volkswagen Türkiye yatırımı

Ford ve Volkswagen Türkiye Yatırımı

Ford ve Volkswagen’in yatırım yapacağı yer Kocaeli oldu. Otomotiv sektörünün öncü markalarına Kocaeli ev sahipliği yapacak. 2019 yılının Ocak ayında anlaşan iki firma, ortak geliştirecekleri araçları Kocaeli’de üretecek. Ayhan Zeytinoğlu tarafından bu konu ile ilgili açıklama yapıldı.

Kocaeli Sanayi Odası BaşkanıFord ve Volkswagen Türkiye yatırımı için, ülkemiz adına en büyük yatırımlardan biri olacak dedi.. Ayhan Zeytinoğlu, yaklaşık 800 milyon euro değerindeki yatırımın, 110 dönüm arazi üzerine dev bir tesis kurulumuyla başlayacağını belirtti. İki dev şirketin ortaklığı ile üretilecek otomobil fabrikası ile ilgili ilk tarih 2022 oldu.

Aynı zamanda bildiğiniz üzere 2022 yılı sonlarına doğru Yerli Elektrikli Otomobil seri üretime geçecek. Bu konuda yapılan yatırım ile Türkiye’nin üreteceği otomobil aynı zaman diliminde piyasaya sürülecek gibi duruyor.

Yapılan bu yatırımın Ülkemiz ve Kocaeli’ne katacağı faydalardan da bahsedildi. Bu ortaklığın yatırımıyla; istihdamda yüzde 20 artış sağlanması bekleniyor. Öte yandan Ford’un Yeniköy’deki fabrikası da genişletilecek. Şu anda 8.500 kişinin çalıştığı fabrikada, genişletme çalışmaları sonrası 2.000 ile 2.500 arasında istihdam sağlanacağı ön görülüyor.

Konu ile ilgili halen daha görüşmelerin devam ettiği haberleri gelirken, kesin olarak net bir karara varılmış gözükmüyor. Siz bu yatırım ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Ülkemiz için faydalı olacağı kanaatindemisiniz. Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir