Feynman Tekniği! Öğrenmeyi Kolaylaştırın


Feynman Tekniği! Öğrenmeyi Kolaylaştırın

Feynman Tekniği sayesinde öğrenmenizi kolaylaştırın. Herhangi bir konuyu öğrenmeye çalışırken çaba sarf etmenize rağmen zorlanıyorsanız, ünlü fizikçi Richard Feynman‘ın öğrenme tekniğini kullanabilirsiniz. Örnek olarak, diyelim ki bir öğrencisiniz ve okulda ders anlatmanız gerekiyor. Anlatacağınız o konuyu en kolay nasıl öğrene bilirsiniz?

Burada ünlü fizikçi Richard Feynman’ın dört adımlı bir stratejisi devreye giriyor. Bu strateji, yeni kavramları hızlı bir şekilde öğrenmek, sahip olunan bilgi boşluklarını gidermek ve daha verimli çalışmak için kullanılıyor.

Feynman Tekniği – Öğrenmek İstediğin Konuyu Seç ve Çalışmaya Başla

Temiz bir çalışma kağıdına, konu başlığını, konu hakkında bildiğiniz tüm veri ve kavramları yazın. Ekstradan yeni kavram öğrendiğiniz anda hemen kağıdınıza eklemeyi unutmayın.

Çalıştığın Konuyu Başkalarına Anlatacakmış Gibi Açıklamaya Çalış

Çalışma kağıdınızın temiz kısmına, konuyla daha önce alakası olmayan yani hiç duymamış birine anlatacakmış gibi, mümkün olduğunca sade bir şekilde bildiklerinizi yazın.

Küçük bir çocuğun anlayacağı kadar basit bir şekilde yazmaya çalışın. Bu sayede karışık cümle ve kelimelerden uzaklaştıkça çalıştığınız konu aklınızda kalmaya başlayacaktır. Konuyu tekrar çalışmaya başladığınızda önceden yazdığınız basit ve sade cümleler sizlere fayda sağlayacaktır.

Açıklama Sırasında Eksik Bilgileri Fark Edince Hemen Geri Dön

Feynman en iyi öğrenme

Bildiğiniz şeyleri yazdığınızda bazı kavramları tam olarak açıklayamadığınızı, bildiğinizi ama anlatamadığınızı fark edeceksiniz. Bunun için konuyla ilgili kaynağına geri dönerek tekrar edip, açıklayabilir hale gelmek için çalışın.

Feynman Tekniği – Basite İndirge ve Benzerlik Kur

Son adım olarak çalışma kağıdımıza yazdıklarımızı gözden geçirebiliriz. Sonuç olarak karmaşık kavramlar kullanıp, daha önce bu terimlerden uzak olan insanların kafasını karıştıracak kullanmak yerine, dili basitleştirerek ve benzerlik kurarak anlamanızı kolaylaştıracaktır.

Bu yöntem sayesinde öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırmak ile birlikte düşünmenize farklı boyutlar kazandırabiliyorsunuz. Yaptığımız işlemler ile tüm konuyu daha detaylı, daha kaliteli ve en önemlisi daha hızlı bir şekilde öğrenmiş oluyoruz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
4
Şaşkın
Kötü Kötü
1
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
17
Eğlenceli
İlginç İlginç
2
İlginç
Aşk Aşk
2
Aşk
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Başarılı Başarılı
5
Başarılı
Lol Lol
0
Lol

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir