Evcil Hayvan Sahiplerini İlgilendiren Yeni Zorunluluk!

Evcil Hayvan Sahiplerini İlgilendiren Yeni Zorunluluk!

0

Mart ayında hayvanseverleri sevindiren bir haber gelmişti; evde beslenen kedi ve köpeklere çip taktırma zorunluluğunun geldiği bilgisi mevcut. Protokol, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında oldu. İmzalanan protokol sayesinde evlerde beslenen kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre köpeklere 2021 yıl sonuna, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar mikroçip takılması gerekiyor. Evcil Hayvan Sahiplerini İlgilendiren Yeni Zorunluluk!

Evcil Hayvan Sahiplerini İlgilendiren Yeni Zorunluluk!

Evcil Hayvan Sahiplerini İlgilendiren Yeni Zorunluluk!

Söz konusu uygulamanın amacı hayvanların sokağa atılıp sahipsiz kalmalarının önlenmesi, çalınan hayvanların hızlı bir şekilde bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması. Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, Eskişehir ve Bilecik’te yaşayan serbest veteriner hekimlere de kimliklendirme yetkisi verildiğini aktardı. Bu sayede evcil sahipleri havyanlarına istedikleri veteriner hekim kontrolünde çip takım işlemini uygulayabilecekler.

Bunun yanında Kızınlier söz konusu uygulamanın zorunlu olduğunun altını çizdi. Konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

“Tarım Bakanlığı ve merkez birliği arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde Tarım Bakanlığıyla beraber serbest veteriner klinikleri köpeklerin çip ve kimlik işlemlerinde görev yapacak. Biz de Bilecik Tarım İl Müdürlüğü ve Eskişehir Tarım İl Müdürlüğü İle protokollerimizi imzaladık. Eskişehir ve Bilecik illerinde yaşayan hayvan sahipleri köpeklerini veteriner kliniklerine getirecekler. Aslında köpeğin iki ön kol kemiklerinin arasına çip takılacak. Bu çipe bağlı pasaport düzenlenip hayvan sahibine verilecek. Böylelikle köpeklerle alakalı kayıp probleminin önüne geçilecek. Hem insanların kendi köpeklerinin kaybolması durumunda tekrar bulunmasına fayda sağlayacak hem de köpeklerin sokağa atılmasının önüne geçilme durumu mevcut. Bu uygulamayı 2021 yılı sonuna kadar yapmak mecburi.”

Mikroçip taktırmamanın 10 bin TL cezası var!

Evcil Hayvan Sahiplerini İlgilendiren Yeni Zorunluluk!

Yıl sonuna kadar evlerinde beslemiş oldukları köpeklere çip taktırmayan hayvanseverler para cezası ile karşılaşacaklar. Bunun yanında Mehmet Kızılinler, “75 TL ücreti var. Bugüne kadar ücreti 225 TL idi. Şimdi neredeyse üçte bir fiyatına yapılması durumu mevcut. Tarım Bakanlığı ve merkez birliğimizin çip konusunda çok ciddi destekleri var. Böyle bir maliyet düşüklüğünün asıl sebebi budur. Yaptırmayanlara ise 10 bin TL’nin üzerinde bir para cezası var. Aslında cezası bir tarafa hayvanların kimliklendirilmesi hem aidiyet açısından hem de sokak hayvanlarının artışının önlenmesi için çok önemli” şeklinde konuştu.

Peki siz bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir