1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Enerji Bakanından Kış Saati Uygulaması Açıklaması Geldi!

Enerji Bakanından Kış Saati Uygulaması Açıklaması Geldi!


Kış saati uygulaması ile ilgili Enerji Bakanı Fatih Dönmez, bir açıklama yaptı. Söz konusu açıklamada bu uygulamayla 2016’dan beri 6 milyar TL tasarruf yapıldığını belirtti. Enerji Bakanından Kış Saati Uygulaması Açıklaması Geldi!

Enerji Bakanından Kış Saati Uygulaması Açıklaması Geldi!

Enerji Bakanından Kış Saati Uygulaması Açıklaması Geldi!

İlk olarak 2016 yılında başlayan ‘kalıcı yaz saati’ uygulaması, hayatımıza girdiği günden bu yana tartışılmaya devam etmekte. Söz konusu uygulama gün ışığından daha fazla faydalanmak, enerji tasarrufu sağlamak gibi gerekçeler ile gelmekte. Ancak teknolojik altyapılarda senkronizasyon problemleri, ülkeler arası saat farkının açılması ve insanların karanlıkta uyanması sorunlarına sahip.

Son zamanlarda konu ile ilgili tartışmalar oluşmakta. Bu tartışmaların sonrasında Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den bir açıklama geldi. Dönmez, Türkiye Enerji Zirvesi’nde yaptığı açıklamada kalıcı yaz saati uygulaması başladığından beri toplam 6,82 milyar kilovatsaat elektrik tasarrufu yaptıklarını açıklamakta. Ayrıca bu tasarrufun parasal karşılığının 6 milyar TL olduğunu söylemekte.

Ek olarak 26 Mart 2019’da Avrupa Birliği’nin mevsimsel saat değişikliği uygulamasına son verilmesinin önerisini kabul edildiğini açıkladı. Avrupa Parlamentosu’ndaki oylamayla kabul edilen öneri, Avrupa Birliği ülkelerinin hepsinde mevsimsel saat değişikliğini bitirecekti. Ancak Avrupa Konseyi, bu konu ile ilgili bir görüşme yapmadı. Bu sebeple de bu değişikliğin kısa zamanda AB’de yürürlüğe girmeyeceğini göstermekte.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap