Android’e yıllardır beklenen özellik nihayet geliyor!

Android’e yıllardır beklenen özellik nihayet geliyor!

0

Google, Android telefonları webcam olarak kullanmaya imkan tanıyacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Halihazırda akıllı telefonun kamerasını, bilgisayara bağlayarak webcam gibi kullanmak için üçüncü parti uygulamalardan yardım almak zorundasınız. Ancak yeni özellik, tak-çalıştır şeklinde bir webcam desteği sağlayacak.

Android telefon webcam olarak nasıl kullanılır?

Google’ın, akıllı telefonları bilgisayar webcam’i olarak kullanmaya izin verecek bir özellik geliştirdiğine dair bazı iddialar ortaya atıldı. Ortaya çıkan geliştirme raporuna göre bu, Android’de yerel bir özellik olacak ve üçüncü taraf yazılım ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Android geliştiricisi Mishaal Rahman tarafından keşfedilen yeni özellik, Android Açık Kaynak Projesi kütüphanesinde görüldü. Google’ın “DeviceAsWebcam” (webcam olarak cihaz) isimli bir hizmet üzerinde çalıştığını doğruladı. Bu destek, UVC (USB video sınıfı) modunu destekleyen bir Android akıllı telefonun webcam olarak kullanılmasını sağlıyor.

Webcam desteği Android için yeni olmasa da, ilk kez üçüncü taraf uygulamaya ihtiyaç duymadan kullanılması mümkün olacak. Bu özelliğin entegrasyonu Google tarafından henüz onaylanmadı, ancak potansiyel olarak gelecekteki bir işletim sistemi güncellemesinde eklenebilir. Ayrıca Windows mu yoksa ChromeOS’te mi çalışacağı da belirsiz.

Google’ın son zamanlarda dikkat çeken tek yeniliği bu değil. Örneğin geçtiğimiz günlerde Google Deprem Uyarı Sistemi, merkezi Muğla’nın Fethiye ilçesinde olan 5.9 depremi öncesinde uyarıda bulundu. Kimsenin zarar görmediği depremde yine de bildirimin yaklaşık 10 ila 15 saniye öncesinde gelmesi Android kullanıcılarını sarsıntı için hazırladı.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/android-telefonu-webcam-olarak-kullanma

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir