E-scooter’lar için İstanbul’da Yeni Dönem Başlıyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

E-scooter’lar için İstanbul’da Yeni Dönem Başlıyor!

+ - 0

Son iki yılımıza büyük bir etkisi olan pandemi ile birlikte E-scooter kullanımı arttı. Kullanım artışı ise en çok İstanbul’da gerçekleşti. Adeta vazgeçilmez bir seyahat aracı haline gelen E-scooter’lara şimdi ise düzenleme geldi. E-scooter’lar için İstanbul’da Yeni Dönem!

Geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantının ana konusu E-scooter’lar oldu. Popüler ulaşım aracı ile ilgili yeni kararlar mevcut. E-scooter kullanan vatandaşlara bazı kısıtlamalar geldi.

E-scooter’lar için İstanbul’da Yeni Dönem

E-scooter İstanbul

Gelen haberlere göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi, 61.422 E-scooter başvurusundan 52.177 adedini kabul etti fakat birtakım yeni kurallar getirdi.

Cumhurbaşkanlığına ait binalara 100 metre aralığı içine, askeri güvenlik ve yasak bölgeleri sınırlarına 10 metre aralığı içine, emniyet güçlerine ait binalar, diplomatik temsilcilerine ait binalar ve cezaevlerinin giriş ve çıkış kapılarına 20 metre aralığına, saray ve kasırların duvarlarına, tarihi surlar ve kapılara, sağlık kurumlarının, okul, itfaiye, kamu binalarının giriş- çıkışlarına, yaya geçitlerine, engelli rampalarına, engelli yolları üzerine, toplu taşıma duraklarına ve yangın musluklarına E- scooter park edilmesi yasaklandı.

Bunun yanında E-scooter’lar için önceden 25 kilometre olarak kesinleştirilen hız limiti mevcuttu. Ancak Moskova ve Tokyo’da 15, Paris, Berlin, Oslo, Stckholm ve Londra’da 20, Washington’da 16, Helsinki ve Roma’da 25 kilometre olduğu belirtilmekte. Hız limitinin 15 kilometreye kadar çekilmesi için çalışma yapılmasına yönetim tarafından karar verildi.

E-scooter kiralamaya yaş sınırı

Sevilen ulaşım aracının ücretleride merak konusuydu. Ayrıca kullanımı için 15 yaşını doldurması gerekmekte. E-scooter başlangıç ücreti 2 tam bilet ve dakika başı kullanım ücretleri 1 tam bileti geçemeyecek. Açılış ücreti 1 tam elektronik biletin üçte birinden, dakika başı kullanım ücreti ise 1 tam elektronik biletinden altıda birinden düşük olmayacak. Bakanlığın, kullanım ücreti ile ilgili taban ve tavan ücret tarifesi uygulaması getirmesi mümkün.

Yeni gelen bilgilere göre scooter’lara ek özellik zorunluluğu geldi. UKOME kararına göre E-scooter’ların ayak basılan kısmı kaymaz özelliğe sahip olmalı. Bunun yanında kauçuk veya benzer dayanıklı malzemeden yapılması gerekmekte. Ön ve arka yan kısımlarında reflektif uyarıcı şeritler olacak.

Yeni alınan bu kararlar hakkında siz ne düşünmektesiniz. Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap