Dünya’ya Benzeyen Gezegen Keşfedildi! NASA Açıkladı

Dünya’ya Benzeyen Gezegen Keşfedildi! NASA Açıkladı

0

İnsanoğlu her geçen gün uzayda yaptığı keşiflere bir yenisini ekliyor. Dünyanın mevcut durumda yaşanılabilir tek gezegen olduğunu düşünmekteyiz. Şimdi ise dünyamıza benzeyen bir gezegenin keşfedildiği bilgisi paylaşılmakta. Ayrıca gezegenin konumunun bize yakın olduğu söylenmekte. Dünya’ya Benzeyen Gezegen Keşfedildi! NASA Açıkladı

Dünya’ya Benzeyen Gezegen Keşfedildi! NASA Açıkladı

Yeni gezegenler keşfetmeye devam eden NASA şimdi ise dünyaya çok benzeyen bir gezegen buldu. Bu gezegenin boyutunun Neptün e yakın olduğu belirtilirken “TOI-1231-b” denilmekte. Ayrıca gezegenin kırmızı bir yıldızın etrafında döndüğü belirtiliyor. Bunun yanında gezegenin yıldız etrafındaki dönüş süresi 24 gün olarak raporlanmakta. Güneşin enerjisine göre düşük olan yıldız fakat dünya ile bu gezegenin sıcaklıkları benzer.

Anlık verilere göre keşfi yapılan gezegenin sıcaklığı yaklaşık olarak 57 derece. Gezegen içerisinde sıvı halinde su bulunulabileceği düşünülmekte. Bunun yanında yaşam umutlarını canlandıran en büyük etken de bu. Ayrıca atmosferinde bulutlar bile olabilmekte. Şimdiki araştırmalarda ise TOI-1231-b gezegeninin atmosferindeki gaz konu olabilmekte.

Suyun varlığı uzayda yaşam arayan araştırmacıları heyecanlandırmakta. Çünkü canlılığın temelinde su bulunmakta. Bir gezegende su varsa yaşam olması muhtemel. Bu konuda Mars ın ikinci evimiz olabileceği fazlasıyla gündemde olmakta. Ayrıca Mars’taki su bilim dünyası için önem arz etmekte.

Peki siz dünyaya benzeyen gezegen hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir