Dünyanın En Büyük İşlemcisi Cerebras Tarafından Üretildi

Dünyanın En Büyük İşlemcisi Cerebras Tarafından Üretildi

0

Yapay zeka çalışmaları ile tanınan Cerebras, dünyanın en büyük işlemcisi ile piyasaya iddialı bir giriş yaptı. Teknolojinin gelişmesi birçok alandaki gelişmeleri de arttırıp hızlandırdığını söylemek mümkün. Aynı zamanda üretimdeki maliyetlerin azalması, bilgisayar platformunda daha kaliteli ve güçlü donanımlarla karşı karşıya kalmamızı sağladı.

Cerebras, geçtiğimiz yıllarda en büyük işlemci ile gündemi meşgul etmişti. Şimdi ise, geçen yılki işlemcinin yeni modeli üretildi.

Dünyanın en büyük işlemcisi yeniden Cerebras tarafından üretildi

Dünyanın en büyük işlemcisi yeniden Cerebras

Geçtiğimiz yıl ürettiği en büyük işlemciyi bir adım daha öne taşıyan şirket Cerebras oldu. 7 nm litografi ile birlikte gelen işlemci, TSMC üretimi çipleri kullanıyor. 850.000 çekirdeğe ve 2.6 trilyon transistöre sahip Wafer Scale Engine 2 işlemcisi, fazlasıyla büyük bir alana sahip. Çekirdek ve transistör sayısı önceki nesil WSE’ye kıyasla iki kat daha fazla olsa da, bant genişliği ve güç tüketimi gibi konularda şimdilik bir bilgi verilmiş durumda değil.

Geçen yıl üretilen dünyanın en büyük işlemcisi özelliklerine bakmamız gerekirse, ortalama 20 x 23 santim boyutlarında bir işlemci görürüz. 16 nm FF üretimine sahip olan işlemci, 400.000 çekirdek ve 1.2 trilyon transistöre sahipti. Üzerinde 18 GB bellek bulunduran ilk işlemci, 9 PB / s bellek bant genişliğine ve 100 Pb / s toplam işlemci bant genişliğine sahip. Wafer Scale Engine işlemcisinin güç tüketimi de ortalama 15 kW.

Klasikleşmiş yollar yerine tüm işlemciyi tek bir büyük plaka olarak kullanan şirket, işlemcinin boyutunun büyük olmasının nedenini belirtiyor. Önümüzdeki aylarda işlemci ile ilgili daha detaylı açıklamalar yapacağını belirten Cerebras Systems, işlemcinin şu anda kendi laboratuvarlarında çalıştığını da belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir