‘Doğru Mu’ Uygulaması Geliyor! Asılsız Haberler İçin Kritik Adım
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

‘Doğru Mu’ Uygulaması Geliyor! Asılsız Haberler İçin Kritik Adım

0
Doğru mu uygulaması nedir

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadaki çokça dolaşan yalan haberle karşı adım atarak bir uygulamanın hayata geçmek üzere olduğunu duyurdu. Altun, bir Twitter kullanıcısının paylaşımını alıntıladı. “Uzun süredir çalışmalarını yürüttüğümüz DOĞRU MU platformu, çok ama çok yakında yayına geçecek, hakikat mücadelemizin güçlü aygıtlarından biri olacak” dedi. Doğru Mu Uygulaması!

Son yıllarda sosyal medya kullanımının artması ve beraberinde getirdiği yalan haberler olumsuzluklar yaratamaya başladı. Bu duruma karşı somut bir adım Cumhurbaşkanlığı’ndan geldi.

Doğru mu uygulaması! Yalan haberler için önemli adım

Sosyal medya platformlarının bir çoğu, genel olarak güzel amaçlarla geniş kitlelere ulaşmanın en kolay yolu. Ayrıca sesini duyurmak isteyen insanlar bu platformlar aracılığı ile isteğini dile getirebiliyor. Bu sayede olumlu yanıt alabilme ihtimalleri fazlasıyla artığı bilgisi mevcut.

Ancak güzel amaçlar dışında maalesef asılsız haberler veya sahtecilikle direkt bağlantılı içeriklerin de önüne geçilemiyor. Gündemdeki bazı haberlerin çarpıtılarak ya da değiştirilerek sosyal medyadan servis edilmesi, kitlelerin yanlış bilgiyle donatılmasına neden oluyor.

Bir kullanıcı Twitter hesabından Fahrettin Altun’u etiketleyerek tweet attı. Sosyal medyadaki asılsız haberlere karşılık topluma bu tür haberlerin gerçeğinin sorgulanabileceği bir platform önerisinde bulundu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un ilgisini çekerek güzel bir haberin verilmesinde büyük rol oynadı.

Fahrettin Altun, çok yakın zaman içerisinde yalan ve asılsız paylaşımların doğrulunun sorgulanabileceği Doğru Mu platformu gelmekte. Ayrıca iOS ve Android sürümlerinin yayınlanarak kullanıma açılacağını paylaştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap