1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. COVID-19’a Karşı En Güçlü İlaç Açıklandı!

COVID-19’a Karşı En Güçlü İlaç Açıklandı!


Dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını hepimizin malumu. Salgınla birlikte aşılama başlarken bilim insanları COVID-19 ilacına yöneldi. Aşı ile beraber virüs ile mücadele edebilecek ilaçlar üretilmek istenmekte. ABD merkezli biyofarmasötik şirketi Gilead Sciences Inc, bu konu hakkında araştırmalar yaptı. Ayrıca sonuç olarak Remdesivir’in COVID-19’a karşı büyük bir etkisi olduğunu açıkladı. COVID-19’a Karşı En Güçlü İlaç Açıklandı!

COVID-19’a Karşı En Güçlü İlaç Açıklandı!

COVID-19'a Karşı En Güçlü İlaç

Neredeyse iki yılıdır hayatımızda olan ve şimdiye kadar 4,55 milyon kişinin hayatını kaybettiği COVID-19’u bitirme amacıyla araştırmalar yapılıyor. Aşının yanında koronavirüs ile mücadelede ilaçlarında rol oynaması amacıyla araştırmalar yapılmaya başlandı.

Remdesivir, şimdiye kadar Türkiye dahil pek çok ülkede adı sıkça anılmakta. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından COVID-19 tedavisinde kullanılmak üzere onaylanan tek ilaç olma özelliği mevcut. Remdesivir, Amerika merkezli biyofarmasötik şirketinin yapmış olduğu araştırmalara göre COVID-19‘a karşı büyük koruma sağlamakta.

Remdesivir, yoğun bakıma yatırılma oranını önemli ölçüde azaltıyor

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı, geçtiğimiz günlerde Remdesivir ile ilgili yorum yaptı. İlacın COVID-19 tedavisinde net bir tedavisi olduğunu şu ifadelerle dile getirmişti; “Veriler Remdesiviri’n iyileşme süresi üzerinde net, önemli ve olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor.”

Fauci’nin söylediği sözler aylar sonra kanıtlandı. Ayrıca Remdesivir’in COVID-19’a karşı hem erken dönem de ilerlemiş dönemdeki hastalar üzerinde etkili olduğunu açıkladı. Bunun yanında yapılan açıklamalara göre Remdesivir, COVID-19 nedeniyle yoğun bakıma yatırılma oranını %87 azaltmakta. İlaç, ciddi enfeksiyon hastalarında işe yaradığı gibi aynı zamanda erken dönemde enfeksiyonun henüz fazla dağılmadığı hastalarda da etkili oluyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yorum Yap