Corona Virüsü Nedeniyle Türkiye’de İlk Can Kaybı

Corona Virüsü Nedeniyle Türkiye’de İlk Can Kaybı

0
 
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde corona virüsü salgını ile ilgili basın açıklaması yaptı.
 
Bu saatlerde buluştuğumuz bir basın toplantımız oldu. O toplantı corona virüsü olayında Türkiye için önemli bir eşiği ifade ediyordu. Sorunun niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. Corona Virüsü bir pandemi senaryosunu öngörerek değerlendirdik. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile yoğun ilişkileri olan Türkiye’nin kendini tamamen olayın dışında tutması imkan dışıydı.
 


 
 
7 gün önce size ilk vakayı bildirmiştim. Corona virüsü hakkında araştırmalar bize çok şey öğretmiş durumda. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor. Kalabalık ortamlar en çok riski barındıran yerlerdir. Virüsün farklı yaş grupları üzerindeki etkisi. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor fakat nadiren görülebiliyor. Ölüme neredeyse rastlanmıyor. Sonuç yaşın ve metabolizmanın durumuna göre değişebiliyor.
 
Bilim kurulumuzun verdiği bilgileri ifade ettim. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler direnci düşük ve başka hastalığı mevcut bulunan kişilerdir. Yaşlılar yüksek risk grubundadır. Yaşlılarımız çok dikkatli olmalıdır.
 
Yine geç saatlerde bulunmam planlı bir toplantı değil, özel bir durum nedeniyledir. Bu gece sizi ve halkımızı üzen bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu toplumun sağlık bakanı olmak yanında bir hekim olarak kurmak istiyorum. Corona Virüsü ile mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim.
 


 
 
Toplumu temsilen onun en yakınlarından biriydim. Kendisi 89 yaşındaydı. Virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı. İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum.
 
VAKA SAYISI 98’E ÇIKTI
 
Ciddi riskler içeren bu hastalığa set çekmenin yolu tedbir almaktır. Avrupa ülkelerine sınırlarımızı kapattık. Riskleri önlüyoruz. Umreden ve Avrupadan test için numune alıyoruz. Temas ve bulgular nedeniyle izole edilen vakalar bulunmakta, yakınları taranmaktadır.

Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç çıkan kişi sayısı 51’dir. Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşme ile sonuçlanıyor. Gerekli destek tedavisini veriyoruz. Bir kez daha halkımıza baş sağlığı diliyorum. Herkesi tedbirli olmaya davet ediyorum.1,5 iki ay direnelim, bu günleri atlatacağız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir