Evde Doğal Kolonya Yapımı
 1. Anasayfa
 2. Bilim Haberleri

Evde Doğal Kolonya Yapımı

0
 
Kültürümüzün bir parçası olan kolonya, güzel kokmayı sağlaması ve temizlik açısından etkili olması nedeniyle oldukça önemlidir. Son günlerde dünyanın gündemine oturan Corona Virüsü nedeni ile kolonyanın önemi daha bir arttı. İçerisinde bulunan alkol nedeni ile virüslere karşı önlem olarak bilinçli bir şekilde kullanılmaya başlandı.
 
Elbette kolonya tek başına virüsten korunmamıza tam anlamıyla yardımcı olmuyor. Ancak bazı satıcılar corona virüsünü fırsata çevirdiklerini düşünerek kolonya fiyatlarını bir anda arttırdı. Bu durum ise evde doğal kolonya yapımı en çok aranan tarifelerden biri oldu.
 


 
 
Kolonya içeriğindeki etil alkol sayesinde sürüldüğü yede bulunan mikroplara karşı kişisel temizlik maddesi olarak kullanılabiliyor. Ancak dikkat etmemiz gereken şeylerde yok değil, kolonyanın uygulandığı yerin yarasız ve normal cilt olması gerekmektedir. Bunun dışında ise kolonyanın içinde kullanılan etil alkol olduğundan emin olmalısınız.
 
Evde Kolonya Nasıl Yapılır?
 
Evde kolonya yapımı aslında sanıldığı kadar zor değildir. Yakın zamanda TV programlarında da gündeme oturan evde kolonya yapımı izlenebilir pratik adımlar ile mümkündür. Genel olarak renginden ziyade hijyen için kullanılması amaçlandığı için renklendirme çalışmaları yapılmaz. Ancak dileyenler renklendirici bitkisel özütler temin ederek ev yapımı kolonyalarını renkli hale getirebilirler.
 
Kolonya Yapımı İçin Gerekli Malzemeler
 • Yarım litre kaynatılmış veya hazır içme suyu,
 • Bir adet limon,
 • Bir demet taze nane,
 • Üç yemek kaşığı etil alkol,
Öncelikle yarım litrelik bir cam kavanoz temin edilmelidir. Daha sonrasında ise limonu yıkayıp ince halka şeklinde doğrayın. Taze naneyi de yıkayın. Daha sonra ayarladığımız kavanozun içine doğradığımız limonların bir kısmını dizin. Üzerine dalları ile birlikte biraz taze nane ekleyin. Tekrar üzerine limon ve onun üzerine de taze nane ekleyerek kat kat devam edin.
 


 
 
Tüm malzemeler bittikten sonra kavanozun yarısına kadar suyu ekleyin. Daha sonra üç yemek kaşığı etil alkolü ekleyin. Tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Kavanozun tamamını su ile kaplayın. Hazırladığınız karışımın içinde bulunduğu kavanozu ışık almaması için alüminyum folyo ile kaplayın. Evinizin ışık almayan bir yerinde üç gün bekletin. Bu işlemlerin sonunda kolonyanız kullanıma hazır olacaktır.
 
Etil alkolü nasıl bulabilirim diye soruyorsanız. İnternet üzerinden veya yetkili temizlik malzeme satan dükkanlardan temin edebilirsiniz. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir