Corona Virüsü Açıklaması: Pozitif Çıkan Hasta Sayımız Arttı

Corona Virüsü Açıklaması: Pozitif Çıkan Hasta Sayımız Arttı

0
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünya genelini son dönemde olumsuz yönde etkileyen Corona virüsü salgını hakkında ülkemiz ile alakalı yeni açıklamalar yaptı. Gündemdeki noktalara değinen Bakan Koca, bu dönemin böyle sürüp gitmeyeceğinin altını çizdi.
 
Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de ilk Corona virüsü vakasının görülmesinin ardından pek çok önlem alındı, alınmaya devam ediyor ve önlemler tek tek açıklandı. Bu tedbirlerin sayısı, her geçen gün artarken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vatandaşları bilgilendirmek için sık sık basın toplantıları düzenliyor.
 


 
 
Bugün akşam saatlerinde de bir basın toplantısı düzenleyen Fahrettin Koca, gündemdeki konular ile alakalı açıklamalarda bulundu. Gün içerisinde sosyal medyada ‘Gizli’ adı altında paylaşılan ve gündem olan belgeye değinen Bakan Koca, konu hakkındaki açıklamasında “Bugün yaşadığımız örnek çok dikkat çekiciydi. Sabah sahte belge yayınlandı, kamuoyuna gizli diye sunuldu. Amaç, güven kaybı yaratmaktı. Düşmanımızı iyi tanıyoruz, sağlık altyapımız hızlı ve yaygın” ifadelerine yer verdi.
 
Tüm dünyanın yaşadığı bu sürecin böyle sürüp gitmeyeceğini hatırlatan Bakan Koca, vatandaşları sağduyulu olmaya davet ederek Duyguyla değil, akılla hareket etmeliyiz ifadelerini kullandı. Ayrıca Türkiye’deki tablonun diğer ülkelerle özdeş olmadığını hatırlatan Koca, ülkemizin genel tabloya kıyasla şanslı olduğunu da ifade etti.
 
“Bugün Bilim Kurulu’nda yeni öneriler oldu. Laboratuvar sayımızı artıracağız ve 6’dan 16’ya çıkaracağız.”

“Vatandaşlarımız mümkün oldukça evden çıkmamalı. Kongre ve konferanslar durduruldu, toplu bulunulan mekanlara kısıtlama getirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı, cemaat ile kılınan namazlara bir süreliğine ara verdi.”

“İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, Mısır, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 6 ülkeye daha uçuş yasağı getirildi. Böylece toplamda 20 ülkeye uçuş yasağı getirilmiş oldu.”


 
 

“Pozitif çıkan hasta sayımız arttı. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı olmadı ancak bu, olmayacağı anlamına gelmez çünkü solunum sıkıntısı olan hastalarımız var.”

“Yurt dışında olan vatandaşlarımıza uyarıda bulunuyorum; Türkiye’ye dönmekte ısrarcı olmayın. Virüsle teması sıfırlamak zorundayız, çok geçmeden normal hayatlarımıza dönmüş olacağız.”

“Önemli olan şu dönemde bulaşıcılığı minimalize etmek. Ne yapılması gerektiği çok belli. 18’in içinde diğer vakalar ağırlıklı yurt dışı vakasıydı. Bugün açıklayacağımız vakalarda dağılımı ifade etmiş oluruz. Daha net rakamlarla açıklamış oluruz. Biz hiçbir kurumumuzda acil veya polikliniğe gelen hastamızı geri çevirme noktasında olmayız, olamayız.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir