Çin’den Mukbang Videolarına Yasak! Açıklama Yapıldı
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Çin’den Mukbang Videolarına Yasak! Açıklama Yapıldı

0

Geçtiğimiz yılın sonlarında Mukbang videoları Çin hükümetinin gündemine gelmişti. Geçtiğimiz günlerde ise yine aynı konu masaya yatırıldı ve bu tarz videoları için yasak getirildi. Mukbang içeriklerinin yasaklanma nedeni olarak israf gösterilirken bu tarz videolara para cezası verilmesi gündemde. Çin’den Mukbang Videolarına Yasak!

Çin’den Mukbang videolarına yasak!

Çin’den Mukbang Videolarına Yasak

Son yıllarda birçok içerik üreticisiniz çekmekte olduğu Mukbang videoları, yemek yerken aynı zamanda sohbet etme olarak görülmekte. Ayrıca içerik üreticileri, bu tarz videoların daha fazla izlenerek etkileşim aldığını belirtmekte.

Çin, daha önceleri de ilginç yasakları ile gündeme gelmişti. Şimdi ise yemek yerken video çeken veya canlı yayın yapan kişileri kısıtlıyor. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi (NPC) tarafından onaylanan yasa, yayınlandığı gün Çin’de övgüyle karşılandı. Birçok kullanıcı sosyal medya üzerinden boş tabak fotoğrafı paylaşarak yürürlüğe giren yasayı destekledi.

Bunun yanında hükümetten açıklama geldi. Açıklamada, “Gıda israfını durdurmamız, topluma akılcı ve sağlıklı yemek tüketimini teşvik etmemiz gerekiyor. Bu konuda temel bir davranış kuralı oluşturması ve uzun vadeli bir mekanizma oluşturması amacıyla yasayı onayladık.” ifadelerini kullandı.

Yeni gelen yasaya göre Mukbang videosu yayınlayan kişilere 100.000 Yuan (15.451 dolar) ceza kesilme durumu var. Yetkililer cezaların caydırıcı olması gerektiği ve bu şekilde israfın son bulacağını belirtmekte. Çin’de kıtlık ile ilgili herhangi bir sorun yok fakat yerel üreticileri korumak gerektiğinin altını çizmekteler.

Aşırı yemek tüketimini azaltmak için restorantların yüksek miktardaki siparişlerden ek ücret almasının önünü açan yasada aşırı yemek tüketimine teşvik eden şirketler için de 10.000 Yuan (1.545 dolar) ceza kesilebileceği belirtiliyor.

Peki yaşanan bu gelişmeler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde bu tarz bir yasa gelse nasıl karşılanırdı? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap