Çin’den Dehşete Düşüren Haber Geldi! İşte Detaylar

Çin’den Dehşete Düşüren Haber Geldi! İşte Detaylar

0

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan ülke Çin’den kötü bir haber geldi. Jiangsu eyaletinde ilk defa bir insanda H10N3 isminde bir kuş virüsü tespit edildi. Çin’den Dehşete Düşüren Haber Geldi! İşte Detaylar

Çin’den Dehşete Düşüren Haber Geldi! İşte Detaylar

Çin'den Dehşete Düşüren Haber Geldi! İşte Detaylar

Ne yazı ki tüm dünya halen Koronavirüs ile olan savaşını bitirememişken her geçen gün yeni bir sağlıkla ilgili sorun ortaya çıkmakta. Söz konusu olan bu sorunlara Çin’den bir yenisi daha eklenmekte. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, bölgedeki bir kişide H10N3 virüsüne rastladıklarını belirtti. Global Times’ın yaptığı habere göre bir tür kuş gribi olan H10N3, Dünya’da ilk defa bir insanda görülmekte. Konu ile ilgilenen sağlık ekipleri araştırmalara başladılar.

Salı günü Çin sağlık yetkilileri konu ile ilgili açıklama yaptılar. Yaptıkları açıklamaya göre Jiangsu eyaletinde yaşayan 41 yaşındaki bir adam H10N3 virüsünü taşımakta. Söz konusu olan hasta 28 Mayıs tarihinde yüksek ateş gibi bazı semptomlarla yerel bir tıp enstitüsüne başvurmuş. Yapılan tetkikler sonucu hastanın dünyada bu virüsü taşıyan ilk insan olduğu tespit edilmekte. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu yetkilileri, hastalı ile ilgili detaylı bir şekilde araştırma yaptıklarını belirttiler. Fakat hastanın virüsü nasıl kaptığına dair bilgiden söz etmediler.

 Wuhan Üniversitesi Patojen Biyoloji Bölümü müdür yardımcısı Yang Zhanqiu konu ile ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada H10N3’ün normalde vahşi kuşlar ve kümes hayvanları için ölümcül olduğunu belirtti. Ayrıca grip ve COVID-19 gibi hayvanlar arasında solunum damlacıkları yoluyla yayılabileceğini de ekledi.

Yang, söz konusu olan virüsün insanlar için düşük bir risk teşkil ettiğini söyledi. Ayrıca H10N3 virüsünün insandan insana bulaştığını gösteren herhangi bir kanıtın yer almadığını da belirtti. Hastanın virüsü nasıl kaptığı sorusuna da cevap veren Yang, “Bu kişinin nasıl enfekte olduğunun bilmiyoruz. Fakat büyük ihtimalle kümes hayvanlarının solunum damlacıklarından veya doğrudan temas ile kaynaklanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu hastalık hakkında sizin düşünceleriniz neler? Alt kısımdan yorum yaparak sizde fikirlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir