Çin Hükümetinden Telefon Yasağı! Okullarda Kısıtlama
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Çin Hükümetinden Telefon Yasağı! Okullarda Kısıtlama

2

Çin Eğitim Bakanlığından kritik bir adım geldi. Çocukların telefonlarını okulda kullanmalarını yasaklayan bir karar yürürlüğe sokulmaya hazırlanıyor. Ayrıca söz konusu bu karara göre öğrenciler, ebeveynlerinin yazılı olarak izni olmadan telefonlarını okula dahi sokamayacak. Bunun yanında ebeveynler telefon yasağı hakkında itirazda bulunmaya başladı. Çin Hükümetinden telefon yasağı hamlesi.

Çin Hükümetinden Telefon Yasağı!

Çin Hükümetinden Telefon Yasağı

Hükümetin bu kararı alması ile ilgili BBC haber yaptı. Yetkilileri kararın gerekçesi olarak gençlerin görme yeteneklerini korumak ve konsantrasyonlarını artırmak gibi nedenleri sıraladı. Ayrıca yasağın gelmesiyle ebeveynlerin çocuklarıyla iletişim kurması için farklı yollar teşvik edilecek.

Gelen haberlere göre ebeveynler ve Pekin hükümeti arasında söz konusu kararın yararlı olup olmayacağı ile ilgili sıkı bir tartışma var. Zira hükümete bağlı Çin İnternet Ağı Bilgi Merkezi’ne göre, Çin’deki çocukların ve gençlerin büyük çoğunluğu internete akıllı telefonlarından erişiyor. Bu oran 18 yaşından küçüklerde yüzde 74’ü buluyor. Ebeveynler istedikleri zaman çocuklarından haber alamayacakları konusunda endişe yaşıyor.

Yetkililer ise internet kullanımının genç nüfus üzerindeki sağlığı etkilediğinden endişe duyuyor. Ayrıca Çin’de son yıllarda gerçekleşen araştırmalara göre genç nüfus arasında göz bozuklularının oranı artmış durumda. 2018 yılında devlet yetkilileri, sorunun bir kısmını oyun sektörüne yıkarak bu sektörü düzenlemeyi planladıklarını açıklamıştı. Oyun bağımlılığının da zihinsel sağlığa zarar verdiğini gerekçe göstererek, 2019 yılında 18 yaş altındaki gençlere bir dizi yasak getirmişti.

Geçtiğimiz aylarda buna benzer bir adımı Fransız hükümeti de atmıştı. İlk ve ortaokul öğrencilerinin telefon kullanımı kısıtlama mevcut. Peki siz bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Ayrıca alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    Keşke bizim okullarımızda da bu yasaklar yürürlüğe sokulsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir