Cilt Yanıkları İçin Yeni Tedavi Yöntemi Geliyor! Işık Tedavisi Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Cilt Yanıkları İçin Yeni Tedavi Yöntemi Geliyor! Işık Tedavisi Nedir?

+ - 0

Buffalo Üniversitesi araştırmacıları yeni bir tedavi yöntemi üzerinde çalışmaktalar. Araştırmacılar ışık tedavisi ile üçüncü derece yanıkların kapanmasını sağlayarak yeni bir buluşa imza attılar. Cilt Yanıkları İçin Yeni Tedavi Yöntemi Geliyor! Işık Tedavisi Nedir?

Cilt Yanıkları İçin Yeni Tedavi Yöntemi Geliyor! Işık Tedavisi Nedir?

Cilt Yanıkları İçin Yeni Tedavi Yöntemi Geliyor! Işık Tedavisi Nedir

Yanık yaralarını iyileştirmek için üzerinde çalışılan ışık tedavisi olumlu sonuç göstermekte. Ne yazık her yıl dünyada 6 milyondan fazla insan, yanıklardan dolayı büyük boyutta yaralanmalar yaşamakta. Ayrıca insan derisinin hassas yapısı ve iyileştirilme konusundaki zorluğu ile tedavisi kolay olmamakta.

Fakat ABD’deki Buffalo Üniversitesi araştırmacılarının üzerinde çalıştığı çalışma ile bir umut ışığı yanmakta. Çalışılan yeni teknik ile yanıkların iyileşmesi hızlandırabilir. Ekip, fotobiyomodülasyon tedavisinin, hücre büyümesini ve bölünmesini kontrol eden endojen TGF-beta 1‘i (bir protein) aktive etti. Bu sayede farelerde yanıkların iyileşmesini hızlandırdığını ve inflamasyonu azalttığını buldular. Fotobiyomodülasyon nedir diye sorulduğunda, ağrıyı hafifleten, iyileşmeyi ve doku yenilenmesini sağlayan düşük dozlu bir ışık tedavisi şekli olarak tanımlayabiliriz.

Buffalo Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde oral biyoloji yardımcı doçenti baş araştırmacı Praveen Arany, çalışma hakkında konuşmakta. Dr. Arany, bulguların her yıl dünya çapında 6 milyondan fazla insanı etkileyen yanık yaralanmaları için terapötik tedavileri etkileyeceğini söylemekte.

Ayrıca Arany, açıklamasının devamında şu cümleleri kullandı: “Bu rahatsızlıkların ortak özelliği iltihabın rolü. Bu çalışma, fotobiyomodülasyonla aktive olan TGF-beta 1’in iltihabı hafifletme yeteneği için kanıt sağlıyor. Ayrıca transgenik bir yanık yara modeli kullanarak doku rejenerasyonunu destekliyor.”

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap