Büyük Çip Sorunu Yaşanıyor! Üretim Etkilendi

Büyük Çip Sorunu Yaşanıyor! Üretim Etkilendi

0

Dünya’yı kasıp kavuran yeni bir çip sorunu yaşanmakta. Söz konusu olan sorun sektörler üzerindeki etkisini büyük bir şekilde sürdürmekte. Ayrıca üretim konusunda artışlar yaşanmakta. Büyük Çip Sorunu Yaşanıyor! Üretim Etkilendi

Büyük Çip Sorunu Yaşanıyor! Üretim Etkilendi

Büyük Çip Sorunu Yaşanıyor! Üretim Etkilendi

Yarı iletken endüstrisindeki çip sorunu yaşanmakta. Söz konusu sorun pazar talebinin kapasiteyi aşması sebebiyle üreticilerin faaliyetlerinin artmasına neden olmakta. Ayrıca bu durumun Nikkei Asian Review’in Japonca baskısı tarafından olduğu belirtilmekte. STMicroelectronics‘ten alınan istatistiklere göre önemli bir durum olduğu bilinmekte. TSMC, Intel ve Samsung‘un bulunduğu büyük şirketler hisse senedi yapısındaki ham madde payını büyük bir seviyeye taşıdılar.

TSMC şirketi büyük yarı iletken üreticilerinden biri. Şirket, yılın ilk yarısında otomotiv yongaları üretimini geçen yıla göre yüzde 30 artırmak zorunda kaldı. Popüler dokuz çip üreticisi, yıl ortasında ürün envanterlerinde 64,7 milyar dolarlık rekor kırdılar. Depo stoklarındaki artış oranı çip sorununun baş gösterdiği süreçte, satış oranının gerisinde kaldı. Ayrıca stoklardaki artış talepleri karşılamakta yeterli kalmadı. Örnek olarak otomobil üreticileri geçen yılın sonunda önemli bir ders çıkardılar. Araba üreticileri riskleri azaltmak için ise çip tedarikçilerinin sayısını her geçen gün artırmaya çalışmaktalar.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Sizce ne zaman üretim eski haline dönecek? Ayrıca alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir