Bumble kadınlardan özür diledi! İşte nedeni

Bumble kadınlardan özür diledi! İşte nedeni

0

Feminist bir uygulama olarak piyasaya çıkan, arkadaşlık ve flört uygulaması Bumble, ABD’de yayınladığı reklamlar nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu. Bekarlığın küçümsendiği ve kadınların tercihlerinin önemsenmediği reklamlar büyük tepkiyle karşılandı. Eleştirilerin odağındaki reklam kampanyası sonlandırıldı ve Bumble kadınlardan özür diledi.

Flört etmeyi bırakma, rahibe olma!

Los Angeles’taki reklam panolarında yer bulan ifadelerde bekarlığı tercih eden insanlar alaycı bir dille küçümsendi. Kadınlara yönelik “Bekarlık yemini çözüm değil”, “Flört etmeyi bırakma, rahibe olma!” gibi ifadeler sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu.

bumble reklam panosu

Pazar analistlerine göre yüzde 76’sı erkek kullanıcılardan oluşan uygulama, kadınları erkeklere erişim sağlamak için kullanmakla itham edildi. Ancak Bumble sözcüsüne göre pazar araştırmacılarının bu istatistiği gerçeği yansıtmıyor.

Tepkiler çığ gibi büyüdü

Kampanyaya tepkiler çığ gibi büyürken twitter üzerinden beceriksiz Bumble anlamına gelen #BumbleFumble etiketi açıldı.

Etikette;

“Kadınları uygulamaya dönmeye zorlamak yerine, erkeklere normal olmalarını söyleyin”,

“Kadın dostu” bir flört uygulaması olup, ardından kadınlara vücutlarıyla ne yapmaları gerektiğini söylemeyi hayal edin.

“Ataerkillik kokuyor”

“Bekarım ve çok mutluyum” gibi twitler yer buldu.

Bumble: Hata yaptık, özür dileriz.

Bumble, gelen tepkiler üzerine resmi instagram hesabından özür mesajı yayınladı. Reklamların mizah amacıyla yapıldığını ancak istemeden durumun tam tersini yaptıklarını söyleyen şirket, yıllardır kadın hakları ve marjinal grupların kişisel tercihlerini savunduklarını dile getirdi.

Kampanya ile birlikte bu değerlere sadık kalamadıklarını ekleyen Bumble, kadınlardan özür diledi. Tartışmalı kampanyayı kaldırmaya başlayan Bumble, kadınları, marjinal grupları ve istismar mağdurlarını destekleyen kuruluşlara bağış yapacağını duyurdu.

Feminist uygulama mottosuyla başlamışlardı

2014’te bir diğer flört ve arkadaşlık uygulaması olan Tinder’dan ayrılan Whitney Wolfe Herd tarafından kurulan bumble, feminist bir flört uygulaması olarak piyasaya sürüldü. Uygulamada mesajlaşabilmek için iki kişinin karşılıklı olarak birbirini beğenmesi gerekiyor.

Eşleşme sistemi çoğu flört uygulamasında olduğu gibi ekranı sağa kaydırarak gerçekleşiyor. Buna binaen, uygulama “Eşitlik için Sağa Kaydır” sloganını kullanmış, bu slogan olumlu karşılanmıştı. Diğer flört uygulamalarının aksine Bumble’da kadın-erkek eşleşmesinde ilk mesajı erkekler atamıyor. 40 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip olan uygulama, ABD’de Tinder’dan sonra en popüler ikinci uygulama konumunda.

Kaynak: https://shiftdelete.net/bumble-kadinlardan-ozur-diledi-iste-nedeni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir