Dünyanın ilk arama motoru Archie hala çalışıyor!

Dünyanın ilk arama motoru Archie hala çalışıyor!

0

1989 yılında ilk kez geliştirilen ve dünyanın ilk arama motoru olan Archie, tarihin tozlu raflarından çıkarıldı. The Serial Port adlı youtube kanalı, tüm sunucuları çevrimdışı olan arama motorunun yazılımını buldu ve yıllar sonra tekrar Archie’yi çalıştırdı.

Yazılımın ‘son kopyası’ bulundu

Adını İngilizce’deki arşiv(archive) sözcüğünün kısaltmasından alan Archie internetin kısıtlı olduğu bir dönemde geliştirilmesiyle adeta çığır açtı. Çünkü o zamana kadar yalnızca üniversiteler, araştırmacılar ve askeri amaçlar için kullanılan internette ilk kez anonim FTP sunucuların aranmasına olanak sağladı.

Yani bu arama motorundan önce kısıtlı olan veya manuel yapılan dosya transferlerini, artık internete erişebilen herkes kolayca yapabildi. Web tabanlı arama motorlarının yükselişiyle birlikte insanlar Archie’yi zamanla unuttular.

Yerini Google, Yahoo gibi popüler arama motorlarına bıraktı. Kaybolan bu arama motorunun internet tarihinde önemli bir yeri olduğunu ve korunması gerektiğini düşünen The Serial Port adlı youtube kanalı konuyla alakalı bir video yayınladı.

Videoda Archie’yi tekrar kullanmak için araştırmalar yapan ekip, uzun uğraşlar sonunda Varşova Üniversitesi’nden bir sistem yöneticisinin yardımıyla Archie’nin kaynak kodlarına ulaştı. Bu kodlar muhtemelen Archie’nin internet üzerinde bulunan son kopyasıydı.

Yıllar sonra tekrar Archie’yi çalıştırdılar

Ekip, kaynak kodlarını bulduktan sonra Archie’yi başarılı bir şekilde tekrar çalıştırdı.Ayrıca halka da açık bir şekilde paylaşılan Dünyanın ilk arama motoru Archie’yi buraya tıklayarak kullanabilirsiniz. Orijinal kaynak kodlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/dunyanin-ilk-arama-motoru-archie-hala-calisiyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir