Bildirimleri Kötüye Kullanma! Google Bazı Siteleri Engelleyecek

Bildirimleri Kötüye Kullanma! Google Bazı Siteleri Engelleyecek

1
Bildirimleri Kötüye Kullanma! Google Bazı Siteleri Engelleyecek

Google Chrome kullanıcıları web siteleri ziyaret ederken belirli izinlere erişim ve bildirimler görebilir. Birçok dolandırıcı bu seçeneği kullanır. Tarayıcının yeni sürümü ile, Google bildirimleri kötüye kullanma sorununa çözüm buldu.

Chrome, geliştiricileri istenmeyen ve yanıltıcı site bildirimlerine karşı koruma uyguladı. Örneğin, bazen siteler kullanıcının içeriğe erişebilmesi için bildirim gönderme iznine ihtiyaç duyar. 

Bazen saldırganlar, kullanıcıları başka sitelere yönlendirerek sahte bildirimler bile düzenler. Bu tür mesajlar aracılığı ile dolandırıcılar kişisel verileri çalmayı hedefler.

Bildirimleri Kötüye Kullanma, Google Siteleri Engelleyecek

Yeni düzenleme ile Chrome, tüm istenmeyen bildirimleri otomatik olarak engelleyecek. Tarayıcının masaüstü sürümünde ve mobil cihazlarda, kullanıcı yalnızca arama çubuğunda ilgili simgeyi görür. Buna ek olarak da ekranın altında küçük bir mesaj görünür. İsterseniz siteye bildirim gönderme izni de verebilirsiniz.

Yeni işlev hem masaüstünde hem de tarayıcının mobil sürümünde çalışır.

Google son zamanlarda reklamları daha kabul edilebilir hale getirmeye çalışıyor. Şu anda, Chrome tarayıcı zaten “Daha İyi Reklam Standartları” standartlarını karşılamayan web sitelerindeki reklamları engelleyen bir reklam engelleyici içeriyor. 

Bu özellik sayesinde Chrome artık yalnızca bu standarda göre kabul edilebilir biçime sahip reklamları gösteriyor. Ve şimdi, firma çok fazla kaynak kullanan ve navigasyonu yavaşlatacak ağır reklamlarla uğraşarak daha ileri gitmek istedi.

Google, Chrome’un ağır reklamları göstermeyi durdurmasına olanak tanıyacak bir deneyim başladığını da resmi olarak duyurdu.

Bir reklam, 4 MB’den fazla veri kullanıyorsa Chrome tarafından cezalandırılır. İşlemciyi 30 saniyelik bir aralıkta 15 saniye kullanırsa veya işlemciyi toplamda 60 saniye kullanıyorsa yine cezalandırılır. 

Google’a göre, bu belirlenmiş eşikleri aşan reklamlar çevrimiçi reklamların yalnızca %0,3’ünü temsil etmektedir. Reklamlarla ağ veri kullanımının %27’sinden ve işlemci kullanımının %28’inden sorumludurlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Bu sitelerin yaptığı dolandırıcılıklar yüzünden yüzlerce insan mağdur oluyordu zaten güzel bir hamle olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir