Beyrut Büyük Patlama! Lübnan’ın Başkenti Sallandı

Beyrut Büyük Patlama! Lübnan’ın Başkenti Sallandı

0
Beyrut Büyük Patlama! Lübnan'ın Başkenti Sallandı

Lübnan’daki Beyrut Limanına yakın yerde dehşet verici bir patlama meydana geldi. Saad el-Hariri’nin (Eski Başkan) evine yakın yerde oluşan patlamada ilk belirlemelere göre, Hariri’nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar meydana gelirken, çok sayıda kişi de yaralandı. Beyrut büyük patlama gerçekleşti.

Lübnan Sağlık Bakanlığı patlamada ilk belirlemelere göre en az 50 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 binin üzerinde kişinin de yaralandığını ifade etti.

Patlamanın neredeyse tüm şehirden duyulduğu ve patlama bölgesinden kilometrelerce uzaktaki binaların bile camlarının kırıldığı belirtildi. Lübnan Emniyet Müdürü tarafından yapılan açıklamada, patlamanın limanda bulunan patlayıcı özelliği bulunan ve yıllar önce el konulan maddeler nedeniyle gerçekleştiği ifade edildi.

Başkent Beyrut’taki hastanelerin birçoğunun tam kapasite çalıştığı ve halka kan bağışı çağrısı yapıldığı bildirildi.

Lübnan Başbakanı’ndan İlk Aaçıklama

Beyrut Büyük Patlama sonrasında konuşma yapan Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, “Büyük felaket Lübnan’ı vurdu. Sorumlular bugün yaşananlar için bedel ödeyecek. 2014’ten bu yana orada bulunan bu tehlikeli depoyla ilgili tüm gerçekleri açığa çıkaracağız. Bütün kardeş ülkeleri Lübnan’la birlikte olmaya ve yardım etmeye çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

Hariri’nin sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi. Patlamadan hükümet binası da zarar gördü.

Olaya şahit olan birçok kişinin patlama anındaki etrafa saçılan cisimler nedeniyle yaralandığını belirtiyor. Başkentteki hastanelerin kan bağışı için çağrı yaptığı bildirildi.

KORKUNÇ BİLANÇO!

Lübnan Sağlık Bakanlığı, patlamayla ilgili korkunç bilançoyu açıkladı, Beyrut Limanı’ndaki patlamada 25 kişi öldü, 2 bin 200 kişi yaralandı. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale etmek için olay yerine kısa sürede ulaştı.

Patlamanın etkisiyle 3 katlı bir binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi. Reuters haber ajansının bildirdiğine göre patlamada en az 10 kişi yaşamını yitirdi.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir