Bayat ve Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bayat ve Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

0

Protein kaynağı olarak bilinen yumurta, besleyici özelliği nedeniyle sofralardan eksik edilmeyen bir lezzettir. A, B5, B12, B2, B6, D, E ve K vitaminleri içeren yumurta, kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum ve folat içerir. Peki bu her gün tükettiğimiz yumurtanın tazeliği hakkında yeterince bilgimiz var mı? “Bayat yumurta nasıl anlaşılır?”, “Bozuk yumurtayı anlama yöntemleri nelerdir?” gibi soruların cevaplarını biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız haberimizde bu soruları yanıtladık.

Bayat ve Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bayat ve Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Tazeliğinden emin olmadığınız yumurtalar varsa o yumurtaların bayat olup olmadığını anlamak için uygulamanız gereken birkaç pratik yöntem mevcut. Ayrıca yumurtaları haşlamayı düşünüyorsanız yumurtayı kırmadan hızlı bir şekilde bozuk olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Peki evde bayat yumurta nasıl anlaşılır? Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak evinizde yumurtanızın tazeliğini test edebilirsiniz.

Su Testi

Bayat Yumurta Su Testi
Bayat Yumurta Su Testi

Yumurtanın bozuk veya bayat olup olmadığını anlamak için evde uygulayabileceğiniz ilk yöntem su testidir. Çünkü bu testte yumurtaları kırmanıza gerek kalmaz. Bu sayede yumurtayı haşlamak isteyenler kolay bir şekilde bu testi uygulayabilirler. Peki bayat yumurta su testi nasıl uygulanıyor?

Bu testi yapmak için ilk olarak yumurtaları koyabileceğiniz büyüklükte bir bardağı suyla doldurun. Suyun içine tazeliğini öğrenmek istediğiniz yumurtayı bırakın. Eğer yumurta bardağın dibine batıyorsa taze demektir. Ancak su yüzeyine çıkıyorsa yumurta bayattır. Ek olarak yumurta bardaktaki suyun ortalarında kalıyorsa son kullanma tarihi yaklaşmış demektir.

Ses Testi

Bayat Yumurta Ses Test

Su testinde olduğu gibi bu bayat yumurta ses testinde de yumurtayı kırmanıza gerek yok. Yumurtayı baş parmağınız ve işaret parmağınızla tutun ve kulağınıza doğru hafif bir şekilde sallayın. Eğer yumurtadan ses gelmiyorsa bu durum yumurtanın taze olduğu anlamına gelir. Ancak hafifçe sallamanıza rağmen yumurtadan cıvık bir ses geliyorsa bu yumurtanın bayat olduğu anlamına gelir.

Kırma Testi

Bozuk Yumurta Kırma Testi
Bozuk Yumurta Kırma Testi

Bu bozuk yumurta kırma testini uygulamak için ilk olarak yumurtanızı küçük bir kasenin içine kırın. Yumurtanın sarısı hemen dağılmıyorsa yumurta taze demektir. Eğer kırdığınızda yumurta sarısı hemen kendi kendine dağlıyorsa yumurta bayat demektir.

Koku Testi

Bozuk Yumurta Koku Testi
Bozuk Yumurta Koku Testi

Bozulmuş çiğ yumurtanın kokusu taze yumurtaya göre çok kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Çünkü taze çiğ yumurta kokusuna göre bayat yumurta kokusu keskin ve kötüdür. Ayrıca bayat veya bozuk yumurtanın kokusu taze çiğ yumurtaya göre çok daha fazla yayılır. Yapabileceğiniz anlık bir bozuk yumurta koku testiyle bile ikisi arasındaki farkı hemen anlayabilirsiniz.

Peki siz bu bayat ve bozuk yumurta anlama yöntemleri hakkındaki haberimiz hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca haberimizde yer alan bilgileri daha önce duymuş muydunuz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir