NIBS Yöntemi Sigarayı Bırakmak İçin Geliştirildi!

NIBS Yöntemi Sigarayı Bırakmak İçin Geliştirildi!

0

Bilim insanları sigara bağımlılarını ilgilendirecek yeni bir çalışma yaptılar. Yaptıkları çalışma sonucunda sigara bağımlılığından kurtulmayı sağlayacak bir tedavi yöntemi keşfettiler. NIBS yöntemi adı verilen yöntem sigarayı bırakmak için geliştirilmekte. Hali hazırda alkol bağımlılığına karşı kullanılan NIBS tekniğinin sigarayı bırakmak için de olukça etkili olduğu anlaşıldı.

NIBS Yöntemi Sigarayı Bırakmak İçin Geliştirildi!

NIBS Yöntemi

Sigara bağımlılığı, tütünde bulunan nikotin alımından kaynaklanan, bireylere fiziksel ve psikolojik olarak ciddi zararları bulunan bir bağımlılık türüdür. Yaygın bir bağımlılık türü olan sigara bağımlılığından kaynaklanan rahatsızlıklar sonucunda her yıl 7 milyon insan hayata veda etmektedir. Ne yazık ki bu bağımlılıktan kurtulmak kolay değil. Fakat yapılan bilimsel çalışmalar, sigara bağımlılarına umut olmaya hız kesmeden devam ediyor. Şimdi ise sigarayı bırakmayı kolaylaştıracak yeni bir tedavi yöntemi geliştirilmekte. Bilim dünyası, geliştirilen yeni yöntemi “umut verici” olarak adlandırmakta.

Fransa’daki Dijon Üniversite Hastanesi’nde çalışmalar yapan bilim insanları, 699 kişiyi kapsayan bir çok çalışma yaptı. Toplamda 7 farklı araştırma yapılarak sonuçlar toplanmakta. Bu çalışmalar sonucunda alkol bağımlılığı konusunda başarılı olan non-invaziv beyin stimülasyonu (NIBS) yönteminin sigara için de etkili olabileceği tespit edilmekte.

Bilim insanları, yapılan 7 araştırmanın hepsinde kontrol grupları oluşturdular. Kısacası araştırmaya dahil edilen insanların bazılarına gerçekten NIBS yöntemi uygulanmakta. Kalan insanlara ise  sahte NIBS uygulanmakta. Fakat araştırmaya katılan sigara kullanıcıların bu durumdan haberleri yoktu. Yapılan incelemeler sonucunda NIBS tekniğinin uygulandığı kişilerin sigara bırakma olasılığı, tekniğin uygulanmadığı kişilerin 2,39 katıydı.

Peki siz bu sigarayı bırakmak için yeni yöntem hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir