Ay’da Su Bulundu! NASA Konu İle İlgili Açıklama Yaptı

Ay’da Su Bulundu! NASA Konu İle İlgili Açıklama Yaptı

0

Ay üzerinde yapılan çalışmalarda son dakika haberi paylaşıldı. Jim Bridenstine, kişisel Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Ay’da su bulundu açıklamasını yaptı. Ayın güneşli yüzünde ilk kez su bulunması yönünde NASA açıklama yaptıktan sonra sosyal medya birbirine girdi. Dünyanın en büyük uçan gözlemevi olan Sofya kullanılarak yapıldığı aktarılan bu keşif fazlasıyla önemli.

Ay’da su bulundu açıklaması yapıldı

Ay’da su bulundu açıklaması yapıldı

NASA son zamanlarda yaşanan en büyük keşfi kısa süre önce açıkladı. Suyun Clavius kraterinde tespit edildiği duyurulurken kraterin ayın güney yarım küresinde olduğu söyleniyor.

Jim Bridenstine Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile şunları söyledi: “@SOFIATelecobe’u kullanarak, Ay’ın güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik. Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan emin değiliz ancak Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde.”

Uzay hakkında bir çok çalışma ve araştırma devam etmekte. Bunun yanında Uzay’da yaşam olup olmadığı merak konusuyken Ay üzerinde su bulunması insanları heyecanlandırdı.

Bridenstine dışında, Washington’daki NASA üssünden bilim misyonu müdürlüğünün astrofizik bölümünün yöneticisi Paul Hertz de resmî bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, “Bildiğimiz su olan H2O’nun ayın güneşli tarafında bulunabileceğine dair göstergelerimiz vardı. Artık orada olduğunu biliyoruz. Bu keşif, Ay yüzeyini anlamamıza meydan okuyor ve derin uzay araştırmalarıyla ilgili kaynaklar hakkında merak uyandıran soruları gündeme getiriyor. ” diyor.

NASA, aydaki suyun bir kaynak olarak kullanım için kolayca erişilebilir olup olmadığı belirlenecek. Bu belirlemeden sonra incelemeler yapılmaya ve bilgiler toplanmaya hız kesmeden devam edilecek.

Siz yaşanan bu inanılmaz olay ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan Ay’da bulunan su ile ilgili fikirlerinizi yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir