Apple ve Google’a Yeni Soruşturma! İşte Detaylar
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri

Apple ve Google’a Yeni Soruşturma! İşte Detaylar

+ - 0

Gün geçmiyor ki yeni bir soruşturma açılmasın. Şimdi de İngiltere Rekabet Otoritesi Apple ve Google hakkında yeni bir soruşturma başlattığını duyurdu. Apple ve Google’a Yeni Soruşturma! İşte Detaylar

Apple ve Google’a Yeni Soruşturma! İşte Detaylar

Apple ve Google’a Yeni Soruşturma! İşte Detaylar

İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), dün  Apple ve Google’ın mobil ekosistemlerdeki “ikiliği” hakkında bir soruşturma başlattığının bilgisini verdi. Söz konusu olan otorite,  iOS ve Android işletim sistemlerinde yer alan etkileşimli çalışması konusunda Apple ve Google’ın “etkili ikili çalışmasının” incelemesini yapacak.

Ayrıca CMA, “mobil ekosistemleri“, “tüketicilerin çeşitli ürünlere, içeriğe ve hizmetlere erişebildiği ağ geçitleri” olarak tanımlamakta. Bu tanıma göre de söz konusu olan araştırmanın birçok hizmet ve ürünü kapsayacağı anlamına gelmekte. CMA’nın yaptığı açıklamaya göre söz konusu olan durumun sonucunda tüketicilerin “çok çeşitli alanlarda hedefini kaybedebileceğini” söylemekte. Ayrıca bu durumun da“inovasyonun azalmasına” ve “tüketicilerin daha yüksek fiyat ödemesine” yol açabileceğini öngörmekte.

Soruşturma şirketlerin pazar gücünün uygulama geliştiriciler ve reklamcılar gibi diğer işletmeler üzerindeki etkisini araştırmakta. Zaten CMA, Apple’ın “App Store” politikalarını araştırmaktaydı fakat mobil ekosistemlere yönelik olan bu araştırma daha geniş olmakta. Söz konusu olan pazar araştırmaları ile Birleşik Krallık’taki hükümete veya diğer kurumlara tavsiyelerde bulunabilmekte. Ayrıca, işletmelere ve tüketicilere rehberlik edebilmekte.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap