1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Apple iOS 14.8 Güncellemesi Geldi!

Apple iOS 14.8 Güncellemesi Geldi!


Dev teknoloji şirketi Apple’dan yeni bir güncelleme geldi. Söz konusu güncellemeye iOS 14.8 adı verilirken, güncelleme ile birlikte güvenlik sorunlarına daha çok odaklanıldı. Apple iOS 14.8 Güncellemesi Geldi!

Apple iOS 14.8 Güncellemesi Geldi!

Apple iOS 14.8 Güncellemesi Geldi!

iOS 15’in çıkmasına az bir süre kala Apple kullanıcılarını şaşırtacak bir hamle yaparak iOS 14.8 güncellemesini sundu. Söz konusu güncelleme ile bazı yenilikler gelmekte. Ancak aralarındaki en önemlileri iki adet güvenlik açığı ile ilgili. Ayrıca bugün düzenlenecek olan etkinlikle birlikte iOS 15 güncellemesini tanıyacağız. Fakat şirket kullanıcılara güvenlik yamasını içeren iOS 14.8 güncellemesini yayınlayarak sürpriz yaptı. Ek olarak watchOS 7.6.2iPadOS 14.8 ve macOS Big Sur 11.6 güncellemesini de aktif etti.

Popüler şirket son zamanlarda iOS 14 üzerinde yaptığı güncellemelerde çok fazla yeni özellik geliştirmedi. Şirket bu durumu yeni iOS 14.8 sürümünde devam ettirdi. Ayrıca yalnızca güvenlik yamalarını içeren bir güncellemeyi geliştirerek yayınladı. Yer alan güncelleme notlarında iOS 14.8 ve iPadOS 14.8, CoreGraphics ve WebKit’teki iki soruna odaklandığı görülmekte. Bu sorunlardan birincisi ”kötü amaçlarla oluşturulmuş PDF olmakta. Söz konusu olan PDF iPhone veya iPad’de açıldığında yetkisiz kodun yürütülmesine izin veren bir güvenlik sorununu oluşturmakta.

Ek olarak aynı sorun Webkit istismarı içinde benzer bir durum teşkil etmekte. Bu sorunda rastgele kod yürütülmesine sebep olabilen bir kötü amaçlı web içeriğinin yer aldığı bilinmekte. Fakat Apple  her iki açığı da yeni güncellemeyle kapatarak sorunları giderdi.

Hem iPhone, hem de iPad’ler için sunulan iOS/iPadOS 14.8 güncellemesi; iPhone 6s ve üstü, iPad Pro (tüm modeller), iPad Air 2 ve üstü, iPad 5. nesil ve üstü, iPad mini 4 ve üstü ve iPod touch (7.nesil) için indirilebilir.

Peki siz bu güncelleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca Apple model ürünler kullanmakta mısınız? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap