Apple Google Stadia Kararı! Desteklemeyecek

Apple Google Stadia Kararı! Desteklemeyecek

0

Apple, geçtiğimiz günlerde dikkatleri üzerine toplayan bir açıklama yaptı. Gerçekleştirilen bu açıklama sonucunda, sunucu üstünden oyun oynanmasına olanak sağlayan yeni streaming girişimlerin, ekosistemdeki konumu belli oldu. Açıklamadan anlaşılan şey Apple Google Stadia dahil olmak üzere bu konudaki tüm servisler karşısında, negatif bir tutum sergileyecek.

Apple Google Stadia aynısı servisleri desteklemeyecek

Apple Google Stadia kararı olumsuz

Google Stadia, Microsoft xCloud ve Nvidia GeForce Now gibi servisler, oyunların sunucu üstünden kolayca ve sağlıklı bir şekilde oynanmasına imkân sağlıyor. Kullanıcılar internete bağlı çoğu cihazdan, rastgele bir donanım gereksinimi olmadan sunucularla etkileşime geçecek ve bu sunuculardaki üst civar oyunları rahatlıkla oynayabilecek.

Bu sistemlerin en fazla kullanıldığı nokta da mobil cihazlardan yüksek kapasiteli oyunları oynayabilmek oluyordu. Fakat Apple’ın bundan sonra Google Stadia ve benzeri servislere yer verilmeyecek gibi görünüyor.

Apple Google Stadia başta olmak üzere bahsi geride bıraktığımız bütün bu Microsoft xCloud ve Nvidia GeForce Now servislerinin iPhone ve iPad aracolığı ile desteklenmeyeceğini belirtti. Elbette ki firma bazlı bir kısıtlama şu anlık mevcut değil. Bütün bu sunucu üstünden oyun oynanmasına olanak sağlamakta olan servisler, App Store üstünde yer alamayacak gibi görünüyor.

Apple’ın oyun stream servisleri karşısında bu tür bir ismim atmasının nedeni olarak da App Store politikalarının karşılamadığı gerekçe olarak gösteriliyor. Oyunların tek tek incelenerek iOS ve iPadOS kullanıcılarına ulaştırılması olası olmadığı amacıyla bu tür bir kısıtlama söz hususu olacağa benziyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir