App Store Komisyonları İçin Kritik Karar Verildi!

App Store Komisyonları İçin Kritik Karar Verildi!

0
App Store Komisyonları

Gündeme sık sık gelen App Store komisyonları için dev firmadan en sonunda beklenen geri adım geldi. Yeni kararla bundan sonra belirlenen şartları taşıyan firmalarla daha düşük oranlı gelir paylaşımı yapılacak. Söz konusu gelirler ile ilgili paylaşımlardan dolayı Epic Games ve Spotify, Apple ile bazı sorunlar yaşamıştı.

App Store ile işbirliği içerisinde olan ve gelir elde eden uygulamaların yüzde 30’luk kazancını Apple alıyordu. Söz konusu oranı yüksek bulan geliştiriciler, birçok defa bu konuyu gündeme taşımışlardı.

App Store komisyonları için değişiklik

App Store Küçük İşletme Destekleme Programı ismiyle yapmış olduğu değişiklik sonrasında, büyük firmalara göre küçük kazancı olan geliştiriciler daha az oranda gelirlerini paylaşacaklar. Mevcut durum gelmeden önde her bir girişimci yüzde 30 oranında gelirini paylaşmak zorundaydı. Fakat son alınan karar doğrultusunda yıllık geliri 1 milyon dolardan az olan geliştiriciler, yüzde 15 oranında kesinti yaşayacak.

App Stor’un komisyonlar için yapılan değişikliğe dahil olabilmek için başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru sonucunda uygulama satılırken elde edilen gelirler, uygulama içi gelirler ve abonelik gelirleri yüzde 15 üzerinden değerlendirilecek.

Bazı durumlarda bu gelirden yüzde 30 kesilme olayı tekrar geri geliyor. Eğer bir geliştiricinin geliri yıl içerisinde 1 milyon doları aşarsa, bütün yıl elde edilen gelir için yüzde 30 oranında kesinti yapılıyor. Eğer tekrardan 1 milyonun altına düşüş yaşanırsa, gelecek yıl yüzde 15 olarak gelir kesiliyor.

Gelir kesintisindeki oranlar hakkındaki açıklama Apple’ın resmi basın odasından yapıldı. Açıklamada, Apple CEO’su Tim Cook da küçük işletmelerin önemine değinerek, birçok kişinin girişimci ve çalışan olmasının bu yazılımlar sayesinde olduğunu söyledi.

Yapılan bu değişiklik hamlesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir