Cüzdanınız boşaltılabilir! Android’de şifre çalan bu virüse dikkat edin

Cüzdanınız boşaltılabilir! Android’de şifre çalan bu virüse dikkat edin

0

Siber güvenlik araştırmacıları Android kullanıcılarına karşı yeni bir uyarıda bulundu. Chameleon olarak adlandırılan bir kötü amaçlı yazılımın, bankacılık uygulamalarını hedef aldığı belirtildi. Rapora göre, iki kritik özellik sayesinde cihazı kontrol etme yeteneğine sahip.

Android için Chameleon virüsü nedir?

ThreatFabric’in güvenlik araştırmacılarına göre, kullanıcıların finansal bilgilerini çalan kötü amaçlı yazılım Chameleon artık çok daha güçlü. Android kullanıcıları için riskleri önemli ölçüde artıran iki önemli yeni özellik kazandığı belirtildi.

Android kullanıcıları müjde! Uygulamaları gizlemek artık mümkün

Endişe verici ilk özellik, kötü amaçlı yazılımın cihaz ele geçirme sahtekarlığında ustalaşmış olması. Virüs, Android cihazlardan erişilebilirlik hizmetleri iznini etkinleştirmelerini istiyor. Kötü amaçlı yazılım, bu izin verildiğinde ise cihaz sahibinin bilgisi olmadan kontrolsüz erişim sağlıyor.

Daha da endişe verici olanı, Chameleon’ın parmak izi veya yüz kilidini devre dışı bırakabiliyor olması. Kimlik doğrulama mekanizmasını değiştiren kötü amaçlı yazılım, telefon şifresini PIN kodu ile değiştiriyor. Bu şifre ile de cihazın kilidini istediği gibi açabiliyor.

Siber güvenlik uzmanları, yeni tekniklerin Chameleon’u çok daha tehlikeli ve tespit edilmesi zor hale getirdiğini belirtti. Bankacılık, ödeme ve diğer finansal bilgilere erişebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kötü amaçlı yazılımın şu anda Avrupa’daki kullanıcıları hedeflediği aktarıldı. Çeşitli forumlar, WhatsApp ve Telegram gruplarından yayıldığı belirtildi. Bu yüzden Google Play Store gibi resmi mağazalar dışından uygulama indirmemenizi tavsiye ediyoruz.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/android-chameleon-virusu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir