Ambalaj Üzerindeki Renkli Noktaların Anlamı Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Ambalaj Üzerindeki Renkli Noktaların Anlamı Nedir?

+ - 0

Herhangi bir yiyecek paketini veya ambalajını incelediğimizde daha önce fark etmediğimiz birçok ayrıntı görmekteyiz. Bu ayrıntılardan biri de paketlerin üzerinde bulunan renkli daireler. Peki daha önce hiç bu renklerin ne anlama geldiklerini merak ettiniz mi? Ambalaj üzerinde yer alan renkli noktaların anlamı nedir? Bu haberimizde size bu renkli noktaların anlamını açıkladık.

Ambalaj Üzerindeki Renkli Noktaların Anlamı Nedir?

Ambalaj Üzerindeki Renkli Noktaların Anlamı Nedir?

Gazetelerde ve ambalajların üzerlerinde bulunan yuvarlak simgelerdeki renklere ayrıca “yazıcı renk blokları” da denir. Bunun anlamı yiyeceklerin konulduğu ambalajların tasarımı yapılırken hangi renk mürekkebin kullanılabileceğini göstermektedir. Söz konusu renk simgeleri yazıcılara okutulduğu zaman o ambalajın uygun renkte boyanıp boyanmadığı kolay bir şekilde gözükmektedir. Kısacası ambalajdaki boyanın renk eksikliği veya renk fazlalığından kaynaklanan bir sorunun olup olmadığı bu yazıcılar sayesinde anlaşılmaktadır.

Söz konusu olan şu ana renkler, baskı işlemlerinde kullanılır:

  • Cyan-Camgöbeği
  • Magenta-Galibarda
  • Yellow-Sarı
  • Key-Siyah

Diğer ara renkler bu ana renklerin karışımından elde edilir. Renklerin baş harflerinden ötürü bu renklere CMYK ismi verilmiştir. Ayrıca siyah renk için “black”in “B”sinin kullanılmama sebebi ise bu rengin anahtar (key) renk olarak tercih edilmesi olmaktadır. Çünkü siyah, CMY’nin karışımından elde edilmekteydi. Bu renk, gazete ve dergi gibi baskılarda çok fazla kullanıldığı için rengi elde etme süreci uzun zaman almaktaydı. Ayrıca işlem maliyeti de artıyordu. Bu nedenle CMY renk uzayına sonradan siyah da eklendi. Bu ekleniş matbaa teknolojisinde adeta bir devrim yarattı. Bu sayede hem baskı süreleri kısaldı hem de maliyetler büyük oranda düştü.

Söz konusu dairelerin yan yana gelmesi dört rengin kaymadan üst üste basıldığını göstermektedir. Kısacası yapılan baskı başarılı olmuştur. Eğer dört renkten herhangi biri kayarsa harflerde ve resimlerde gölgelenme ve kayma meydana gelir.

Peki siz bu ambalaj üzerlerindeki dairelerin anlamları hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca haberimizde yer alan bilgileri daha önce duymuş muydunuz? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap