Akıncı Tiha Yüksek irtifayı Geçti: Başarıyla tamamlandı!
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Akıncı Tiha Yüksek irtifayı Geçti: Başarıyla tamamlandı!

0

Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), Savunma Sanayi Başkanlığı liderliğinde BAYKAR tarafından geliştirildi. Kısa süre önce AKINCI TİHA uçuş testlerine başlamıştı. TİHA’nın ikinci prototipi havaya yükselmişti, şimdi ise büyük bir başarı yakalandı. Akıncı Tiha Yüksek irtifayı başarıyla geçti.

Akıncı Tiha Yüksek irtifayı tamamladı

Akıncı TİHA yüksek irtifayı tamamladı

Akıncı TİHA, yerli insansız hava aracımız pek çok testten geçiyor. Geçtiğimiz günlerde ikinci prototip yeni uçuş testini başarıyla gerçekleştirmişti. Yeni gelen haberlere göre Akıncı TİHA testi başarıyla geçti. Yüksek irtifaya ulaşan hava aracı 30 bin feet yani yaklaşık 9.15 km geçmeyi başardı.

Tüm gözlerin yerli ve insansız hava aracında olduğu testlerde, Bayraktar Akıncı TİHA testlere devam ediyordu. Bu kapsamda PT-1 olarak adlandırılan ilk prototipi,  Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yer alan Bayraktar Akıncı Uçuş Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama Testi geçildi.

Bahsi geçen bu uçuş 3 saat 22 dakika sürdü. Akıncı TİHA, gerçekleştirilen testlerin ardından görevini tamamlayarak sorunsuz bir şekilde yere indi. İki prototiple devam eden testlerde Bayraktar Akıncı TİHA, böylece beşinci başarılı uçuşunu gerçekleştirmiş oluyor.

Akıncı TİHA’nın ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde yaptığını belirtelim. Bugüne kadar iki prototiple beş başarılı uçuş testi gerçekleştirilen hava aracı projesinin yıl sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Siz bu konudaki çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yaşanan bu gelişmeler ile ilgili fikirlerinizi alt kısımdan yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir