11 Eylül Saldırıları Hakkında Kritik Adım! Belgeler Açıklanıyor

11 Eylül Saldırıları Hakkında Kritik Adım! Belgeler Açıklanıyor

0

ABD Başkanı Biden, 2001 yılında gerçekleşen terör saldırılarının 20’nci yıl dönümünde beklenmeyen bir adım attı. Joe Biden, imzaladığı kararnamede Adalet Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlara şu talimatı verdi. 11 Eylül saldırılarıyla ilgili belgelerin halka açıklanması için çalışma başlatılsın. Ve 11 Eylül Saldırıları Hakkında yeni haber!

11 Eylül Saldırıları Hakkında Kritik Adım

11 Eylül Saldırıları

Yaklaşık olarak 20 sene evvel gerçekleştirilen saldırıda 2 bin 977 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca 6 binden fazla kişi yaralandığı bilinmekte. Kaide’nin üstlendiği 11 Eylül saldırılarında Washington ve New York şehrinde kaçırılan uçaklar rol oynamıştı. Bunun yanında saldırı sonrasında ABD’nin 120 milyar doları geçik zarara uğradığı bilgisi mevcut.

11 Eylül saldırılarının perde arkası, saldırıların gerçekleştiği 2001 yılından bu yana tartışılmakta. Nitekim bu tartışmalarda 11 Eylül saldırıları, güvenlik politikaları ve diplomasi alanında yaşanan değişiklikler sebebiyle kimileri tarafından “dünyanın değiştiği gün” olarak nitelendirilmekte. Bazı kesimler ise bu saldırıların, ABD’nin Ortadoğu’yu işgali için bir bahane olması sebebiyle gerçekleştirildiğini düşündü.

Gizli belgeler kamuoyu ile paylaşılacak:

ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül saldırılarına ilişkin Federal Soruşturma Bürosunun soruşturmalarına dayanan, şimdiye kadar gizli tutulan belgelerin kamuoyu ile paylaşılması için talimat verdi. Bunun yanında Biden, ABD halkına şeffaflık sözü verdiğini belirttti. 11 Eylül 2001 saldırılarının 20’nci yıl dönümünde bu sözünü yerine getirdiğini vurguladı.

Belgelerin 6 ay içinde halka açılması talimatı veren Joe Biden’ın 11 Eylül saldırılarına ilişkin bu kararı, saldırı kurbanlarına yönelik bir adım atmadığı sebebiyle eleştirildiği için aldığı düşünülmekte. Ayrıca Biden, seçim sürecinde verdiği vaatleri yerine getirmediği gerekçesiyle saldırılarda ölen insanların yakınları, o gün olaylardan etkilenen ve yaralanan ABD vatandaşları tarafından eleştirilerin odağı halinde.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir