Zincir Marketler İçin Yeni Düzenleme Geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Zincir Marketler İçin Yeni Düzenleme Geliyor!

0

Pandemi dönemi ile birlikte hayatımız değişti. Her geçen gün yapılan değişikliklere bir yenisi daha eklendi. Gelen haberler doğrultusunda artık zincir marketleri için düzenleme planlanmakta. Söz konusu ile düzenleme ile küçük esnaf korunacak. Zincir Marketler İçin Yeni Düzenleme Geliyor!

Zincir Marketler İçin Yeni Düzenleme Geliyor!

Zincir Marketler İçin Yeni Düzenleme Geliyor!

Alışveriş merkezleri ve zincir marketler ile ilgili kuralları düzenleyen yasa teklifi çalışmalarının hızlandırılmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istedi. Küçük esnafı korumak için hükümet harekete geçti. Ayrıca yapılacak olan yeni düzenleme ile birlikte zincir market, mahalle bakkalının 200 metre yakınında bulunamayacak. 2 kilometre ara ile bulvar üzerinde yer alabilmekte.

Ayrıca gelen bilgiler doğrultusunda küçük esnafın korunması açısından zincir marketler pazar günleri saat 11’den önce açılamayacak. Ek olarak pazar günleri zincir marketlerin tamamen kapalı olması isteği de mevcut. Bu isteğe ek olarak da haftanın bir günü AVM’lerin kapalı olması istenmekte. Fakat pandemide yaşanan sıkıntılar nedeniyle söz konusu olan bu isteğin şimdilik ertelenme durumu mevcut.

Söz konusu olan yapılan teklif mahalle bakkalları ve küçük esnafın korunması için düzenlemelerden oluşmakta. Bu düzenlemelerden biri de mahalle bakkallarının 200 metre yakınında zincir market var olmaması. Ayrıca aynı sokak içinde aynı zincirin birden fazla şubesi var olmayacak. Fakat söz konusu olan market bulvar üzerinde ise, iki yer arasında 2 kilometre mesafe olması gerekmekte.

Gelen teklif içindeki bir diğer madde ise nüfusu 2 binin altında olan yerlerde zincir market açılamayacak. Bu sayede köy bakkallarının iflas edip kapanması önlenmekte. Tartışılan bir diğer konu ise nüfus kriterine göre zincir marketlerin açılmasının sınırlandırma konusu. Örnek olarak, bir zincirin her 5 bin nüfusta bir market açabilmesi gibi. Bu sayede bazı yerlerde 100 metre ara ile aynı zincirin marketlerinin açılmasının önüne geçilmekte.

Ayrıca zincir marketlerde tütün mamulümobilyacep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı olmayacak. Fakat sadece alanı 1.500 metre karenin üstünde olan yerlerin satışına izin verilebilecek.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak bizlerle ve diğer okurlarımızla fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir