YouTube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?

YouTube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?

0

2005 yılında kurulan Youtube kurulduğu günden bu yana dünyanın en popüler video izleme platformu. Ancak platformu kullanan kullanıcıların memnun olmadığı bir durum var, o da uygulamanın arka plandayken çalışmaması. Aslında Android ve iOS cihazlar için YouTube arka planda oynatma yöntemleri mevcut. Peki YouTube arka planda çalma nasıl yapılır? İşte bu sorunun cevabı;

YouTube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?

YouTube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?

Video izleme platformu denildiğinde ilk akla gelen isim Youtube oldukça popüler. Bu popülerliği onu kullanıcılar tarafından birinci sıradan tercih edilmesine imkan sağlıyor. Ancak uygulamayı kullanırken arka plana atarsak izlediğimiz video otomatik olarak duruyor. Doğal olarak da kullanıcılar bu durumdan oldukça muzdaripler. Fakat bu durum çözümsüz değil; YouTube arka planda veya ekran kapalıyken oynatmak mümkün.

Android ve iOS için YouTube uygulamasında arka planda video oynatmak 2018 yılının ortalarına kadar sunulmamaktaydı. Ancak Premium ile birlikte bu özellik artık mevcut. YouTube Premium ücretli bir sürüm olduğu bazı kullanıcılar bu yöntemi tercih etmek istememekteler. Kullanıcıların Premium kullanmadan ücretsiz olarak arka planda video oynatabilecekleri bazı yöntemler bulunmakta.

Youtube Premium haricinde arka planda oynatma yöntemlerinden biri YouTube’u tarayıcı üzerinden kullanmak. Bu yöntemi kullanmak için Chrome, Firefox veya Safari gibi herhangi bir tarayıcıda YouTube’un web sitesine gitmeniz yeterli. Bu sayede Youtube arka planda oynatma yapabilirsiniz. Ayrıca nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Öncelikle herhangi bir tarayıcıdan YouTube.com’a gidin.
 2. Sonrasında arka planda oynatmak istediğiniz videoyu açın.
 3. Videoyu açtıktan sonra sitenin masaüstü sürümüne geçin. (Ayrıca bu adım kullandığınız tarayıcıya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Faka çoğunlukla sağ üstte Seçenekler > Masaüstü sitesi şeklindedir).
 4. Seçtiğiniz videoyu masaüstü sürümde oynatmaya başlayın.
 5. Son olarak ana ekranınıza dönün. Videonuz PiP yani resim içinde resim modunda oynatılmaya devam edecektir.
YouTube Arka Planda Çalma Nasıl Yapılır?

Bu adımların sonrasında video ekranın belirli bir bölümünde pencere şeklinde oynatılacaktır. Dilerseniz telefonunuzu bu şekilde kullanabilir, dilerseniz de kenara sürükleyerek videoyu gizleyebilirsiniz. Ayrıca hatırlatmakta fayda var ki; PiP’i gizledikten sonra ses arka plandan gelecektir.

Peki siz bu Youtube video arka planda nasıl oynatılır yazımız hakkında ne düşünmektesiniz? Ayrıca daha önce hiç Youtube arka planda oynatma yaptınız mı? Ek olarak Youtube platformunu kullanmakta mısınız? Ek olarak görüşlerinizi yorumlar kısmından veya Diyobi Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir