Yıldızların Etrafında Gezegen Oluşturan Diskler


Yıldızların Etrafında, Bilim insanları, bizlere fazlasıyla uzaktaki bir yıldızın etrafında yer alan ve gezegen oluşturan disklerin görüntülerini paylaştı. Bu tarz görüntüler oldukça nadir olarak görülebilmekte.

Tüm gezegenler bir zamanlar gaz ve toz bulutu halindeydi. Yıldızların etrafında dolanan bu gaz bulutları zamanla kütle çekimi sayesinde gezegenleri oluşturdu. Benzer oluşumlar her an galaksinin çeşitli noktalarında da gerçekleşiyor.

Yıldızların Etrafında Gezegen Oluşturan Diskler

Gaz disklerinin oluşumu her zaman gözlemlenebilen vakalar değildir. Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, bu yapılardan birinin 15 fotoğrafını çekti.

Bu araştırmadan önce de gezegen oluşturan diskler gözlemlenmişti. Bu görüntüler, en büyük tek aynalı teleskoplar kullanılarak elde edilmişti ve bu denli detaylara sahip değildi. Araştırmanın başyazarı, Belçika’daki KU Leuven’de çalışan Jacques Kluska daha önceki görüntülerde yıldızlara yakın olan ve kayalıklı gezegenlerin oluştuğu bölgelerin yalnızca birkaç pikselden ibaret olduğunu belirtti. 

Araştırmacı, bu yapıların incelenmesi ve hangi örüntülerin gezegen oluşumunu sekteye uğrattığının belirlenmesi için detaylara bakılması gerektiğini açıkladı. Ayrıca yeni sistem sayesinde ilk defa gözlem yapabilmekten mutlu olduklarını belirtti. Yıldızların Etrafında.


Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
14
Şaşkın
Kötü Kötü
3
Kötü
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
İlginç İlginç
3
İlginç
Aşk Aşk
6
Aşk
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Başarılı Başarılı
3
Başarılı
Lol Lol
4
Lol

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir