Yeni Vergi Kanunu TBMM’de Kabul Edildi! YouTuber’lar ve Esnaflar

Yeni Vergi Kanunu TBMM’de Kabul Edildi! YouTuber’lar ve Esnaflar

0

Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Geçtiğimiz aylarda bu konu hakkında meclise sunulacağına dair haberler paylaşılmıştı. Pek çok kişiyi kapsayan bu Yeni Vergi Kanunu TBMM’den geçtiği bilgisi mevcut.

Vergi kanunlarında değişiklik yapan ve geniş kesimleri ilgilendiren paket, Meclis’te 247 oyla kabul edilerek yasalaştı. Bu sayede 900 bine yakın esnaf ve yine binlerce internetten para kazanan kişiler rahat edecek.

Yeni Vergi Kanunu TBMM’de Kabul Edildi

Yeni Vergi Kanunu

Küçük Esnafa Vergi Muafiyeti

Yasaya göre, yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan mükellefler gelir vergisinden muaf olacak. Ek olarak bu durumda 900 bine yakın esnaf var. Pek çok esnaf bu yasanın onaylanmasını beklemekteydi. Gelen bu haberi mutlulukla karşıladıkları kesin.

Tarım Desteğinden Vergi Alınmayacak!

Çiftçilerin mazot, gübre gibi tarım desteklerinden vergi kesintisi kaldırılıyor. Ayrıca son 5 yılda desteklerden kesilen vergiler de faiziyle birlikte iadesi yapılaca. Bunun yanında çiftçilere yaklaşık 3 buçuk milyar lira ilave ödeme yapılacağı bilgisi mevcut.

İnternet Kazancına Stopaj Geliyor

Yasa, internetten para kazananlara da yeni vergi düzenlemesi getiriyor. Bu kişiler, sosyal medya üzerinden aldıkları reklamlar için yüzde 15 stopaj vergisi ödeyecek. Ayrıca yasayla elektronik ortamda vergi uygulamaları da genişletiliyor.

Ek olarak Vergi Usul Kanunu’na “elektronik defter beratı” ve “elektronik muhasebe fişi” tanımları eklenmekte. Mükelleflere, defter ve belgelerini elektronik ortamda sunma imkanı sağlanıyor.

Peki yaşanan bu gelişme hakkında siz ne düşünmektesiniz? Alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Olurdu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir