1. Ana Sayfa
  2. Telefon
  3. Yeni Gelen iOS Özelliğine Tepkiler Geldi! Kullanıcılar İstemiyor

Yeni Gelen iOS Özelliğine Tepkiler Geldi! Kullanıcılar İstemiyor


Apple, yaklaşık olarak 2 hafta önce çıkardığı iOS 14.5 sürümüyle yeni bir özelliğini kullanıcılarına sundu. ATT aslı söz konusu özellik, uygulamaların kişisel verilerinizi toplamadan önce sizden izin istemesine imkan sağlıyor. Kullanıcı izin verdiği taktirde uygulamalar kişisel verileri toplayabiliyor. Fakat kullanıcı reddettiğinde verilerin saklanması ve kullanılması yasaklanıyor. Yeni Gelen iOS Özelliğine Tepkiler Geldi! Kullanıcılar İstemiyor

Yeni Gelen iOS Özelliğine Tepkiler Geldi! Kullanıcılar İstemiyor

Yeni Gelen iOS Özelliğine Tepkiler Geldi! Kullanıcılar İstemiyor

Söz konusu olan durumdan Facebook ve Google gibi kişisel verilerden reklam oluşturan şirketler en çok etkilenenler arasında yer almakta. Özellikle de Facebook uygulaması, en başından itibaren ATT’ye karşı. Bu nedenle çoğu zaman ATT bildirimi gönderen şirket, kullanıcılarını bıktırdı. Bu yüzden de iOS 14.5 kullanıcıları isyan etmekteler.

Apple, App Store’dan yasaklama olmadan veri toplamak isteyen uygulamaların izin almalarını istiyor. Fakat iPhone ve iPad kullanıcıları, bu izni verme konusunda istekli değiller. Verilere göre ABD’deki iPhone ve iPad kullanıcılarının %5‘inin veri takibine onay veriyorlar. Global olarak bakıldığında ise %13 olan bu sayı, Facebook için yeterli miktarda değil.

Söz konusu uygulama Facebook, Apple kullanıcılarını sık sık daraltarak bunalttı. Gelen bildirimleri görmeye tahammülleri olmayan iOS 14.5 kullanıcıları mutsuzlar. Apple’ın izin istemesi durumunun iptal edilmesi isteniyor. Fakat bu özellik hali hazırda kullanımda.

Apple, ATT konusunda şimdilik geri adım atmıyor, diğer şirketlerin ne yapacağı hakkında herhangi bir bilgi gelmedi. Bildirimler işe yaramazsa şirket App Store kurallarını dikkate alacak mı bilmiyoruz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Alt kısımdan yorum yaparak görüş ve düşüncelerinizi bizlerle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Medet Kepece

    gayet başarılı bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir