1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Yeni Banknotlar Tedavüle Girdi! İşte Detaylar


+ - 0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün yayımlanan Resmî Gazete’de yeni bir haber paylaştı. Açıklamasında 6. tertip 20 TL banknotların tedavüle gireceğini belirtti. Yeni Banknotlar Tedavüle Girdi! İşte Detaylar

Yeni Banknotlar Tedavüle Girdi! İşte Detaylar

Yeni Banknotlar Tedavüle Girdi! İşte Detaylar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün yayımlanan Resmî Gazete’de yeni bir ilan verdi. Söz konusu ilan ile birlikte yeni 20 Türk Lirası banknotlarının tedavüle gireceğini açıkladı. “E9 Emisyon Grubu Vı. Tertip 20 TL Banknotların Tedavüle Çıkarılmasına İlişkin Duyuru” başlığıyla yayımlanan ilandaki bilgilere göre yeni banknotlarda yalnızca ufak bir değişiklik yapılacak.

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ve Merkez Bankası Eski Başkan Yardımcısı Semih Tümen’in imzalarını, 5. Tertip olan ve 29 Eylül 2021’de çıkan 20 TL’lik banknotlar taşımaktaydı. Ancak bugün yayımlanan duyuruyla birlikte bu banknotların değişeceği ve imzaların güncelleneceği açıklandı. Ek olarak yayımlanan duyuruda şu cümlelere yer verildi:

“Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III., IV. ve V. tertip 20 TL banknotlara kıyasla, VI. tertip 20 TL banknotlardaki imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.”

Ayrıca yeni 20 TL’lik banknotların üzerindeki imzalar dışında boyutları aynı. Ek olarak ön ve arka yüz kompozisyonlarıyla genel nitelik ve görünümleri bakımından 1., 2., 3., 4. ve 5. tertip banknotlarla aynı. Altı tertip banknotların birlikte tedavül edileceği belirtilmekte. 6. tertip 20 TL’lik banknotların 10 Ocak 2022 tarihinden itibaren, kısacası bugün tedavüle verileceği açıklanmakta.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünmektesiniz? Ek olarak alt kısımdan yorum yaparak düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden ilk siz haberdar olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap